46 Milyar Dolar Kayıp

46 Milyar Dolar Kayıp

Microsoft'un yapmış olduğu açıklamada, müşterilerinde var olan bulut türevi sistemlere geçiş sürecinin devam etmesi sebebiyle  firmanın ticari lisans işlemlerde kayıp yaşamasına sebep olduğu bildirildi.

Microsoft'un yapmış olduğu açıklamada, müşterilerinde var olan bulut türevi sistemlere geçiş sürecinin devam etmesi sebebiyle  firmanın ticari lisans işlemlerde kayıp yaşamasına sebep olduğu bildirildi. Bu konu hakkında yetkililerin yaptığı açıklamada, bu alan içinde bir önceki çeyrek kapsamında meydana gelen müşteri kaybının devam ettiğini ifade ettiler. Ticari lisanslama, firmalar tarafından yapılabilen tek bir defalık yazılım alımlarının olduğu bilgisi aktarıldı. Yine aynı çeyrek dönemi içerisinde şirkete ait olan Azure bulut sistemleri kısmında da beklentiler açısından sonuç alınamadı. Azure kısmı, yüzde 49 olarak paylaşılan beklenti puanının 2 puan altında kaldı ve yüzde 47 kar eldi etmiş oldu. Geride kalan yıl içerisinde yine aynı çeyrekte yüzde 59 kar elde edilmişti. Hisseler üzerinde meydana gelen yüzde 2,8’lik değer kaybı ise firmanın yatırımcılarına hayal kırıklığı yarattı. Çarşamba gününde, piyasaların kapanmasından sonra firma tarafından paylaşılan bilgilere göre ise, 4. çeyrekte beklenen değerin üzerinde gelir elde edildiği duyuruldu. Yine aynı açıklamada, 36,5 milyar dolar olan tahmini beklentinin üzerinde 38 milyar dolar kar ile geride kalan yılın aynı dönemine nazaran yüzde 12,8 büyüme yaşandığı açıklandı. Paylaşılan kar, hisse başına düşen 1,37 dolarlık beklentinin üstünde olarak 1,46 olarak göründü.

Uzmanlara Göre Kar ve Satışta Hız Olabilir

Piyasa analistleri bu konu hakkında hisselerde karşımıza çıkan büyük düşüş oranları için uzun dönem yatırımcıları adına güzel bir fırsat olduğunu savunuyorlar. Gelecek senenin, Microsoft adına yapıcı olabileceği tahmini bulunan piyasa uzmanları, 2021 yılının ikinci döneminde bulut servislerinde satışlarda ve kar hızında artışın olabileceğini belirttiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.