ABD Başkan adayları, seçim öncesi birbirlerinin tüm foyalarını ortaya çıkardı

ABD Başkan adayları, seçim öncesi birbirlerinin tüm foyalarını ortaya çıkardı

ABD Başkanı Donald Trump ve ezeli rakibi Joe Biden, 3 Kasım'da yapılması planlanan seçimler öncesi ilk kez bir araya geldi. Başkanlık için yarışacak adaylar, eteklerindeki tüm taşları dökerek canlı yayında birbirlerinin foyalarını ortaya çıkardılar.

ABD Başkanı Donald Trump ile ezeli rakibi Demokrat Parti'nin lideri Joe Biden, 3 Kasım'da yapılması planlanan başkanlık seçimleri öncesi ilk kez canlı yayında karşı karşıya geldiler. Programda, ırkçılık, polis şiddeti, yeni tip koronavirüs salgınında pandemi süreci ve salgının getirdiği ekonomik sorunlar gibi bir çok konu ele alınırken taraflar zaman zaman birbirlerine hakaretler yağdırdı. İşte Fox News sunucusu Chris Wallace'ın sunduğu canlı yayından konu başlıkları:

ABD Başkan adayları, seçim öncesi birbirlerinin tüm foyalarını ortaya çıkardı

KORONAVİRÜS

Joe Biden, kendi partisinin sağlık sigortasını, erişilebilir sağlık sigortasını genişletmek gereliliğini savunduğunu belirterek, insanların özel sağlık sigortalarını sürdürmeleri talebinde bulundu. Trump, bu sözlere cevaben Demokrat Parti'nin sosyalist bir tıbba doğru gitmek istediğini, Çin yada Rusya'da kaç kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğinin bilinmediğini ve kendisinin, sınırları kapatarak insanların hayatını kurtardığını ifade etti.Trump, Amerikan halkının normal hayata dönmek, ekonomiyi ve okulları açmak istediğini fakat Biden'ın bu fikre sıcak bakmadığını da dile getirdi. Biden ise Trump'ın, mevsimsel sıcaklıklar arttığında virüsün ortadan kalkacağı iddialarını hatırlatarak Amerikan başkanının koronavirüs salgınıyla başa çıkma planı olmadığını iddia etti. 

IRKÇILIK SORUNU

Joe Biden, kendi partisinin herkes için, her durumda eşitlik istediğini, George Floyd öldürüldüğünde barışçıl protestoların olduğunu fakat Trump'ın orduyu, kilise yöneticilerini bu gösterilere karşı kullandığını, bu sebeple polislerin her gün hayatlarını tehlikeye attığını belirtti. 

Trump ise Demokratların siyahiler için kullandığı 'Yırtcı' ifadesini hatırlataarak siyahilerin arasında hiçbir cumhuriyetçinin olmadığı kadar popülerliğe sahip olduğunu, o partiyi destekleyen bir tane bile kolluk kuvvet olmadığını söyleyerek şu an görülen tüm şiddet eylemlerinin nedeninin aşırı sağ değil aşırı sol olduğunu iddia etti. 

ABD Başkan adayları, seçim öncesi birbirlerinin tüm foyalarını ortaya çıkardı

TRUMP VERGİ ÖDEMİYOR İDDİASI

ABD Başkanı Trump, 2016 ve 2017'de milyonlarca dolar gelir vergisi ödediğini ve vergi beyannamelerimi hazır olur olmaz kamuoyuna sunacağını belirtirken Biden, Trump'ın, vergi kanununu kendi lehine kullandığını, kendisi seçimi kazanırsa vergi reformlarını zorlayacağını söyledi.

YÜKSEK MAHKEME ADAYI

Donald Trump, seçimi kendisinin kazandığını, senatonun, Beyaz Saray'ın bu konuda kendi yanında oluğunu belirterek herkes tarafından saygı gören bir aday sunulduğunu belirtti. Hazırlanmak için yeterli vakti olduğunu da belirten Trump, seçimi kazandığı için kendi partisinin haklı oluğunu savundu. 

Rakibi Joe Biden ise aday olacak kişi belirleme hakkının Amerikan halkına ait olduğun fakat zaten ülke, seçimlerin ortasında olduğu için seçim sonuçlarının beklenmesi gerektiğini belirtti. 

ABD Başkan adayları, seçim öncesi birbirlerinin tüm foyalarını ortaya çıkardı

PALYAÇOYA KARŞILIK KÖPEK YAVRUSU

Adaylar arasında tansiyon yükselirken, moderatör Wallece Trump'a "Sayın Başkan. Lütfen durun" diye seslendi. Biden ise bunun üzerine Trump için "Bu palyaço varken bir şey söylebilmek zor. Pardon bu kişi " ifadelerini kullandı.

Gerginliğin bir an durulmadığı yayın esnasında Biden, moderatörün "Neden halk sizi seçsin sorusuna?" yanıt verirken "Bu başkan döneminde daha zayıf, daha hasta, daha yoksul, daha bölünmüş ve daha şiddet dolu bir ülke olduk. Ben Başkan Yardımcısı iken bir ekonomik durgunluk devraldık. Benden bunu düzeltmem istendi, düzelttim. Ona büyüyen bir ekonomi devrettik ve bir ekonomik durgunluğa yol açtı. Daha zayıf olma konusunda da, ben Putin'e karşı durdum. O ise Putin'in köpek yavrusu" dedi

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.