ABD'de de mart ayından bu yana işsizlik başvurularında artış yaşandı

ABD'de de mart ayından bu yana işsizlik başvurularında artış yaşandı

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık olarak işsizlik maaşı başvuruları ile ilgili olarak verileri paylaştı. Açıklanan verilere göre, ABD'de de ilk defa işsizlik maaşı almak için talepte bulunan kişilerin sayısı

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık olarak işsizlik maaşı başvuruları ile ilgili olarak verileri paylaştı. Açıklanan verilere göre, ABD'de de ilk defa işsizlik maaşı almak için talepte bulunan kişilerin sayısı, 18 Temmuz ile sona eren haftada önceki haftaya oranla 109 bin kişi artış göstererek 1 milyon 416 bine ulaştı. Bu istatistikte veriler Mart ayından günümüze dek ilk defa artış gösterdi. Ayrıca paylaşılan veriye göre piyasa beklentisi, 1 milyon 300 bin bandında olması yönündeydi. İşsizlik maaşı başvuruları için ortaya çıkan sayılarla ilgili olarak önceki haftadaki veriye nazaran 1 milyon 300 binden 1 milyon 307 bine revize edilmiş oldu. Böylelikle ABD'de de ilk defa işsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısı, Covid-19 salgınında iş gücü piyasasında etkisini göstermeye başladığı 14 Mart ile sona eren haftadan bu zamana dek toplamda 52,9 milyona ulaşmış oldu.

Geride kalan hafta baz alındığında 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuru sayısı bir önceki haftaya oranla 16 bin 500 kişi azalıp 1 milyon 360 bin 250'ye kadar düştü. Bununla birlikte, devam eden işsizlik başvuruları, 11 Temmuz ile sona eren haftada bir önceki haftaya nazaran 1 milyon 107 bin kişi azalıp 16 milyon 197 bine düştü. ABD'de de ilk defa işsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısı, Covid-19 salgınından sonra iş gücü piyasasını etkilemeye başlamasıyla 28 Mart ile sona eren hafta itibariyle 6 milyon 867 bine yükselip rekor düzeye çıkmıştı. İşsizlik maaşında başvurular zirveyi görmüş ve ardından da düşüş göstermeye başlamıştı. ABD'de de işsizlik maaşı başvuru sayısında geçen hafta kayıtlara geçen artış miktarında Covid-19 vakalarının tekrar artışa geçmesinin büyük etkisi olduğu dile getiriliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.