Azerbaycan savaş hali ilan etti

Azerbaycan savaş hali ilan etti

Ermenistan'ın bu gün sabah erken saatlerinde Azerbaycan topraklarına saldırı düzenlemesine karşılık, Azerbaycan'da karşılık vermesiyle ermenistan ordularını geri püskürtülmüştü. Savaşta Azerbaycan bir ileri aşamaya geçerek ülkede savaş hali ilan etti.

Ermenistanın yıllardır saldırgan tutumunu yine göstererek, bu gün sabahın erken saatlerinde 06:00 sularında  Azerbaycan topraklarına saldırıda bulunmuştu.  Azerbaycan devleti bu saldırıya karşı taaruza geçerek karşılık vermişti. Azerbaycan devleti bu gelişmeler karşısında ülkede sıkıyönetim ilan edildiğini duyurdu. Acil koduyla toplanan Milli Meclis kararı tartışıyor . Cephe hattı ve riskli bölgelerde 24 saat için "Savaş Hali" ilan edildi.

1.jpeg

SAVAŞ HALİ İLAN EDİLDİ

Azerbaycan Meclisi'nde yapılan oturumun ardından Ermenistan saldırılarına karşı savaş hali ilan edildi. Anayasanın 111. maddesine göre, Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının belirli bir bölümü fiilen işgal edildiğinde, bir yabancı devlet veya devletler Azerbaycan Cumhuriyetine karşı gerçek bir silahlı saldırı tehdidi olduğunda, Azerbaycan Cumhuriyetine savaş ilan ettiğinde, gerçek bir tehdit durumunda Azerbaycan Cumhuriyetinin tamamında ve ayrı ayrı bölgelerinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla savaş hali ilan edilir ve kararname 24 saat içinde Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisinin onayına sunulur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.