BM, Libya'da kalıcı ateşkes sağlandığını duyurdu

BM, Libya'da kalıcı ateşkes sağlandığını duyurdu

Birleşmiş Milletler yetkilileri tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada, 2014 yılından bu yana iç savaş halinde olan Libya'da, tüm bölgelerde kalıcı ateşkes sağlandığı duyuruldu.

Birleşmiş Milletlerin (BM) sosyal medya resmi hesabı üzerinden yapılan açıklamada, 2014 yılından bu yana iç savaş halinde olan Libya'nın tüm bölgelerinde, taraflar arasında kalıcı ateşkes sağlanması amacıyla anlaşma imzalandığı bilgisi verildi.

Sosyal medya üzerinden 'tarihi bir başarı' olarak duyurulan ateşkes kararının, Libya'da 6 yıldır devam eden iç çatışmada iki tarafın uzlaşması sonucu imzalanan anlaşmayla tescillendiği bilgisi paylaşıldı. Libya'nın tüm bölgelerinde sağlanan kalıcı ateşkesi tarihi başarı olarak değerlendiren BM yetkilileri, anlaşma için atılan imzaların ardından önümüzdeki ay Tunus'ta diplomatik görüşmelerin yapılmasının planlandığı bilgisini paylaştı. 6 yıl süren çatışmaları ve ateşkes sürecini "Kalıcı bir ateşkes anlaşmasına giden yol genellikle uzun ve zordu" sözleriyle değerlendiren Birleşmiş Milletlerin Libya elçisi Stephanie Turco, Libyalıların çektiği acıların sona erdirilmesi ve çatışma nedeniyle yerlerinden edilenlerin evlerine dönmelerine izin verilmesi konusundaki umutlarını da dile getirdi.

Çarşamba günü yetkililer tarafından yapılan açıklamada, ülkede hava ve kara yollarının açılması ve Libya'nın hayati petrol endüstrisinin bir kez daha faaliyete geçmesi için önlemler alınması konusunda anlaşmalar olduğunu ifade edilirken bölgede kalıcı ateşkesin sağlandığı haberleri halk tarafından sevinçle karşılandı. 

BM, Libya'da kalıcı ateşkes sağlandığını duyurdu

Muammer Kaddafi'nin 2011'de NATO destekli bir ayaklanmada devrilmesi ve öldürülmesinden bu yana siyasi ve sosyal bir kaos içindeolan Kuzey Afrika ülkesi Libya, 2014 yılından bu yana iç savaş halindeydi. Ülke, başkent Trablus'ta Birleşmiş Milletler destekli bir hükümeti ülkenin doğusundaki rakip otoritelerle karşı karşıya getiren bir çatışma içerisindeydi. Çatışmanın çözülmesi amacıyla daha önce birçok diplomatik çabaya adım atılmış olduğundan cuma günü yapılan anlaşma da uzun vadede Libya'nın siyasi ve mezhepsel manzarasının karmaşık yapısı nedeniyle uygulanamayabilir. Ancak Birleşmiş Milletler, anlaşmanın "Libya'da barış ve istikrar için önemli bir dönüm noktası" olduğu görüşünde.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.