Çarpıcı araştırma: Kovid-19 korkusu ölüme yol açıyor

Çarpıcı araştırma: Kovid-19 korkusu ölüme yol açıyor

ABD'de yapılan bir araştırma ağır kalp ve solunum hastalarının koronavirüse yakalanmaktan endişe duymaları nedeniyle hastaneye gitmeyerek tedavi olmadıkları için ölüm oranlarının arttığını ortaya koydu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı.

Euronews'te yer alan habere göre; ABD'li uzmanlar, solunum rahatsızlığı olan ya da kalp hastalığı bulunan kişilerin koronavirüse yakalanmamak için hastaneye gitmemeyi tercih ettiğini söyledi.

The American Journal of Medicine isimli dergide paylaşılan bir araştırma Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyaya yaılarak can kayıplarına sebep olan ve farklı ülkelerde mutasyonları görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı.

Kalp rahatsızlığı bulunan veya Kronik akciğer hastalığı olan birçok kişinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi döneme oranla çok daha kötü durumda ya da ölüme yakın derecede olduğunu belirten The American Journal of Medicine dergisinin baş editörü Dr. Joseph S. Alpert, pandemi öncesi  iç hastalıkları bölümünde tedavi gören kişilerin en az 3'te 1'inin danışmanlık aldığını ve bu kişilerin çok nadir olarak bakımevlerine kabul edildiğini de belirtti.

The American Journal of Medicine dergisinin baş editörü Dr. Joseph S. Alpert, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Ancak şu anda, yani pandemi döneminde acil servise kalp krizi gibi rahatsızlıklar sebebiyle çok az kişi geliyor fakat bu hastalıklar kaynaklı ölüm oranı çok daha yüksek. Bunun tek bir cevabı var. Hastalar, kronik rahatsızlıklarının yanında Covid-19'a yakalanmaktan korkuyorlar ve mümkün olduğunca da hastanelere gitmiyorlar."

ABD'li bilim insanlarının söz konusu durumun, hastaların acil bakımı ve önerilen tedavileri geciktirmesi nedeniyle oluştuğu kanısında fikir birliğinde oldukları vurgulandı.

The American Journal of Medicine dergisinin baş editörü Dr. Joseph S. Alpert, hastaneye gitmeye çekinerek evde duran hastalara ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Hastalarıma defaatle şunu söylüyorum. Hastanede bizim yanımızda tedavi olmanız, markete ya da pazara gitmenizden çok daha güvenli. Çünkü dışarıda Covid-19'un yakınınızda olup olmadığını bilmiyorsunuz."

"HASTANE ORTAMINI KORONAVİRÜSTEN KORUMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR" 

Araştırmayı gerçekleştiren doktorlar, hastanelerde koronavirüs dolayısıyla düzenli temizlik hizmetleri yapıldığını ve  sosyal mesafe, ziyaretçi kabul etmeme gibi yollarla dikkatli davranıldığını vurguluyor.

Ayrıca ülkede koronavirüs aşısı olan doktor ve sağlık çalışanları halk arasında en az riskli grup.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.