Çin İle Amerika Birleşik Devletleri Arasında Sular Durulmuyor

Çin İle Amerika Birleşik Devletleri Arasında Sular Durulmuyor

Amerika Birleşik Devletleri Çin'e ait olan Houston şehrindeki konsolosluğu kapatma kararı almıştı. Daha sonra ise Çin'den bu duruma misilleme gelmiş ve Amerika Birleşik Devletlerinin konsolosluğu kapatılmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Çin'e ait olan Houston şehrindeki konsolosluğu kapatma kararı almıştı. Daha sonra ise Çin'den bu duruma misilleme gelmiş ve Amerika Birleşik Devletlerinin konsolosluğu kapatılmıştı. Çin'in yapmış olduğu bu misillemeye Amerika Birleşik Devletlerinden tepki yükseldi. Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında devam eden ticaret savaşları yeni bir seviyeye taşınarak konsolosluk kapatmaya kadar yükseldi. Öncelikle geride kalan hafta Amerika Birleşik Devletleri, Teksas eyaletinde yer alan Çin'in Houston konsolosluğunu kapatma kararını aldı. Amerikalı yetkililer bu kararı, Çin konsolosluğunda çöp kutuları içinde yer alan belgelerin yakılması nedeniyle aldıklarını belirtmişlerdi. Ayrıca yetkililer, Amerika vatandaşlarının özel bilgilerinin Çin tarafından ele geçirildikten sonra ve gizlendiğini iddia etmişti. Amerika Dışişleri Bakanlığı ise Houston'da yer ala alan konsoloslukta casusluk yapıldığını öne sürmüştü. Yapılan suçlamaların ardından bu defa Çin, ülkenin doğu bölümünde yer alan Çengdu kentindeki ABD konsolosluğunu kapatma kararı alarak bu duruma misilleme yaptı.

Amerika Birleşik Devletlerinden Cevap Geldi

Alınan kararın ardından Amerika Birleşik Devletlerinden tepki geldi. Beyaz Saray yaptığı açıklamada, "Çin'in, bize karşı misilleme yapmasının yerine kendi kötü niyetli hareketlerine bakma çağrısında bulunuyoruz" dedi. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi bu duruma bir cümle ile yanıt vererek Çin'in yapmış olduğu "kısasa kısas" uygulamasının oldukça tehlikeli adımlar olduğunu ifade etti. Amerika Birleşik Devletleri, bir Çin vatandaşını da Çin'in San Francisco'da yer alan başkonsolosluğunda gözaltına aldığını duyurdu. Tang Juan, eğitim vizesi almak adın yalan beyan iletmekten suçlanarak, hakkında tutuklama kararı uygulanmıştı. Çinli vatandaş, daha öncesinde hiç bir şekilde askeri eğitim almadığını iletmesine rağmen, FBI tarafından askeri üniformalı olarak fotoğraflarının olduğu bildirilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.