Çin merkez bankası kripto paraları yasakladı, Bitcoin dibi gördü!

Çin merkez bankası kripto paraları yasakladı, Bitcoin dibi gördü!

Son zamanlarda düşüş halinde olan kripto paralar, Çin'in aldığı kararla iyice dipleri gördü. İzinin sürülmesinin zor olması nedeniyle Çin yetkilileri tarafından yasak getirilen kripto paralar, Bitcoin önderliğinde değer kaybı yaşadı.

Çin Merkez Bankası, kripto paraların yarattığı güvensiz ortam nedeniyle kullanımının yasakladığını duyurdu. İnternet üzerinden yapılan açıklamada, "Sanal para ile yürütülen iş faaliyetleri yasa dışı faaliyetlerdir. Bu faaliyetleri yürütenlerin kanunlar çerçevesinde cezai sorumlulukları soruşturulacak" ifadelerine yer verildi.

"YATIRIMLARDA GÜVENSİZLİK OLUŞTURUYOR"

Çin Merkez Bankası son zamanlarda Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımının oldukça yaygınlaştığını ve bununla birlikte de ekonomik ve mali düzeni sekteye uğrattığını, kara para aklamayı, yasa dışı fon toplama, sahtecilik, piramit projeleri ve diğer yasa dışı suç faaliyetlerini artırdığını belirtti. Bu durumun halkın yatırımlarında ciddi şekilde güvensizlik oluşturduğunu dile getirdi.

Çin merkez bankası kripto paraları yasakladı, Bitcoin dibi gördü!

AÇIKLAMANIN ARDINDAN BİTCOİN DÜŞTÜ

Çin'in yasak kararı; her tür kripto para alışverişi, sanal sembollerin satışı, sanal para türevleri ile yapılan işlemleri de kapsıyor. Çin Merkez Bankasının bu açıklaması sonrasında Bitcoin yaklaşık yüzde 5 oranında düşüş yaşadı. Çin'in kripto ve sanal paralara 2019 yılından itibaren koymaya başladığı yasaklar, bu yılın başlarında Çin Hükümetinin genişletme çabası ile daha da artırılmış ve ülkede Bitcoin madenciliği bitme noktasına gelmişti.

Çin merkez bankası kripto paraları yasakladı, Bitcoin dibi gördü!

YASADIŞI FAALİYETLER ÇİN'İ ENDİŞELENDİRİYOR

Çin Merkez Bankası'nın son açıklamasının ardından ise ülkenin kripto paralara karşı takındığı tavrı net olarak ortaya koydu. Uzmanlar, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan ve sermaye dolaşımına oldukça sıkı bir kontrol uygulayan Çin'in, ülkede kripto para ile yapılan yasadışı faaliyetlerden endişelendiğini ve kontrolünün güç olmasından dolayı bu tarz engellemem politikaları yürüttüğünü açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.