Çin'de ikinci dalga koronavirüsü hastalığı patlak verdi

Çin'de ikinci dalga koronavirüsü hastalığı patlak verdi

koronavirüs'ün ilk görüldüğü Çin'de önlenmer alınmış vaka sayıları sıfıra indiği açıklanmıştı. Son gelen haberler göre virüste vakaların tekrar korkutucu bir şekilde artmaya başladığı, ülkede tekrar bir dizi yasakların uygulamaya koyulduğu beliriliyor.

Yeni tip koronavirüs'ün ilk görüldüğü ülkelerden biri olan Çin'de önlenmer alınmış vaka sayıları sıfıra indiği açıklanmıştı. Son gelen haberler göre virüste vakaların tekrar korkutucu bir şekilde artmaya başladığı, ülkede tekrar bir dizi yasakların geri geldiği ve  uygulamaya koyulduğu beliriliyor. Çinde'ki bu son derece korkutucu haberlerin gelmesi üzerine, dünya adeta diken üzerinde, Çin'de ki bu olayları takip ederek geçiriyor. Bu olay akıllara hep söylenen ikinci dalga mı geliyor? soru işaretini getiriyor.

Küresel salgın yeni tip koronavrüsü'ün  merkez üssü Çin'de ikinci dalga paniği endişe  yarattı. Başkent Pekin'de toptancı pazarından kaynaklı koronavirüs vakalarının sayısı 106'ya çıktı. virüs Salgının kontrolünün sağlanması için yüksek risk taşıyan insanların şehri terk etmesi gibi katı tedbirler uygulanacağını belirtiliyor.

1.jpg

Ölümcül yeni tip koronavirüs etkilerinin azaldığı Çin'de salgın tedbirleri hafifletilmiş, ülkede hayat yeniden eski halini almıştı. Bir süredir vaka ve ölüm haberi gelmeyen Çin'de ikinci dalga paniği gündem oldu. Önlemler alarak Sıkı tedbirler uygulayan ve yaz mevsiminin gelmesiyle salgının etkilerinin git gide silinmesi beklenen ülkeden endişe  verici haberler gelmeye başladı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamalarda , Çin anakarasında dün 40 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı.Komisyon, vakalardan 32’sinin yerel, 8’inin ise yurt dışı kaynaklı olduğu bilgisi verildi. Yerel kaynaklı vakaların 27’sinin başkent Pekin’de, 4’ünün Hebei eyaletinde ve 1’inin Siçuan eyaletinde görüldüğü belirtldi.Yerel kaynaklı vakaların tamamının Pekin kaynaklı ikinci bir dalga endişesinin kaynağını oluşturan Xinfadi pazarıyla ilişkili olduğu belirtildi.Bu durumda Pekin’in çiftlik ürünleri tedarikinin çoğunluğunu karşılayan pazarla ilişkili Perşembe gününden bu yana tespit edilen vaka sayısı 106’ya çıktı.

2.jpg

PEKİN'İN HER YERİNDE ALARM VERİLDİ

Bu son gelişmeler karşısında pekin yönetimi Pekin’deki 4 semtte tedbirlerin artırıldığı, “savaş dönemi durumuna” geçildiği açıkladı.Bunun yanında, kent genelindeki restoranlara ve pazarlara temizlik kurallarının artırılması ve geniş çaplı dezenfeksiyon zorunluluğu getirildi.Şu ana dek 276 pazar ve 30 bin restoran dezenfekte edilirken, 11 pazarın da kapatıldığı bildirildi.Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi Baş Epidemiyolojisti Wu Zunyou, Pekin’de salgının erken bir şekilde tespit edildiğini savunarak, enfekte olanların önümüzdeki 2 günde semptom göstermeye başlayabileceğini, vakaların çok fazla artmaması hâlinde salgının temel olarak kontrol edildiğinin söylenebileceğini ifade etti.Wu, tespit edilen tüm vakaların Xinfadi pazarıyla ilişkili olduğunun görüldüğü, bunun da olumlu bir gelişme olduğu bilgisini verdi.

4.jpg

YÜKSEK RİSK TAŞIYANLAR ŞEHİRDEN KOVULACAKLAR

Pekin Parti Sekreteri Cai Qi, salgının kontrolünün sağlanması için söz konusu pazarlara yakın yerleşim noktalarının kapatılması, yüksek risk taşıyan kişilerin şehri terk etmesi gibi kararlı ve katı tedbirler uygulanacağını vurguladı.Yetkililer, dün de başkent Pekin’de 10 mahalleyi, virüsün yayılmasını engellemek üzere karantina altına aldığı bildirmişti.
 Ulusal Sağlık Komisyonunun açıklamasında korona virüs kaynaklı yeni can kaybı ise bildirilmedi.Yeni vakaların görülmesinin ardından, Pekin'de Covid-19 testi yapılması için 98 kuruluş ve hastanenin belirlendiği, günlük azami test kapasitesinin ise 90 bin olduğu ifade edildi.
Test edilmeyi bekleyen Çinliler, Xinfadi pazarının bulunduğu semtteki hastanelerde uzun kuyruklar oluşturdu. Pekin Belediyesi'ne bağlı basın ofisi, Xinfadi pazarıyla ilişkili 76 bin 499 kişinin test edildiğini duyurdu.Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan, Pekin'de salgının yayılma riskinin çok yüksek olduğunu vurgulayarak, yetkililerden katı tedbirler almalarını istedi.

5-001.jpg

 SALGINI ÖNLEYEMEDİĞİ GEREKÇESİYLE BİR YÖNETİCİ GÖREVDEN ALINDI

Bunun yanı sıra, Pekin kaynaklı ikinci dalga endişesi üç hükümet yetkilisini koltuğundan etti.
Fengtai semti yönetici yardımcısı Zhou Yuqing, Huaxiang mahallesi parti sekreteri Wang Hua ve Xinfadi pazarının genel müdürü Zhang Yuelin salgını önleyemedikleri gerekçesiyle görevlerinden alındı.Çin'deki ikinci dalga endişe yaratırken aşı çalışmaları da son hızla gerçekleştiriliyor.
Yeni aşı çalışmalarında hayvan deneylerinde başarı sağlanırken aşının insanlar üzerinde denenmesine de kısa sürede başlanacağı açıklanmıştı.

Bu şok gelişme üzerine DSÖ ve yetkililer Çin'de ki olayları yakından takip ettiği belirtiliyor.
 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.