Darbeci Sisi, Türkiye'ye gözdağı vermeye kalkıştı

Darbeci Sisi, Türkiye'ye gözdağı vermeye kalkıştı

Halkın seçtiği muhammed mursi'yi bazı batılı devletlerin desteği ile darbe yaparak iktidardan indiren Sisi, Libya'da ki son durm ile ilgili Türkiye'ye göz dağı vermeye kalkıştı.

Msır, halkının çoğunluk oylaıyla iktidara gelerek Mısır'ın cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursiy'i batıl bazı devletlerin desteği ile  darbe planıyla ikdidardan indirip, hapislerde  ölümüne sebeb olan Darbeci Sisi, Libya'daki Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin darbeci Hafter güçlerine karşı son zamanlarda edindiği askeri kazanımlar sonrası ordusuna ülke içi ve dışındaki görevler için hazır olma emrini verdi.

TÜRKİYE'NİN LİBYA'DA Kİ BAŞARISINI HAZMEDEMEDİ

Başkent Trablus'a yönelik darbeci Hafter güçlerinin sürdürdüğü 14 aylık saldırılar sonrası Türkiye'nin Ulusal Mutabakat Hükümetine desteğiyle Hafter geri çekilmek zorunda kaldı.

1-001.jpg

Türkiye'nin Libya'da ki başarısını bir türlü kabüllenemeyen darbeci Sisi, şimdi ise ordusuna yurt dışına harekata hazır olun talimatı vererek Türkiye'ye göz dağı vermeye çalışıyor.

Libya'da Geri çekilen darbeci Hafter güçlerine yönelik süren operasyonlar Birleşik Arap Emirlikleri Suudi Arabistanve Mısır gibi ülkeleri rahatsız etti.
Mısır'daki darbeci Sisi yönetiminden Türkiye karşıtı hamle! Orduya sınır dışı operasyon emri verdi


LİBYA SINIRINDAKİ ASKERİ BÖLGEYİ ZİYARET ETTİ

Libya'da ki son durumla ilgil oldukça tedirgin olan Mısır'ın darbeci yöneticisi Sisi, bin 200 kilometrelik Libya sınırındaki bir askeri hava üssüne gerçekleştirdiği ziyarette savaş jetlerinin uçuşunu ve binlerce zırhlı aracın geçişini seyretti.

Mısır, Devlet televizyonundan canlı verilen geçiş töreninde darbeci Sisi, "Sınırlar içinde ya da dışında herhangi bir göreve hazır olun" açıklamasında bulundu.


SİSİ, SİRTE-JUFRA HATTI İÇİN KIRMIZI ÇİZGİ İFADESİNİ KULLANDI

Sisi daha önce yaptığı farklı açıklamalarda Libya'ya Mısır olarak askeri bir müdahaleyi düşünmediklerini belirten Sisi son açıklamasında ise artık durumun farklı olduğunu belirtmesi kafaları karıştırdı.

Sirte-Jufra hattının kendileri için kırmızı çizgi olduğunu ifade eden Sisi, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine karşı Libya'daki yerel aşiretleri silahlandırıp eğitebileceklerini de söyledi.

Sisi'nin bu son çıkışın sebebinin Türkiye'nin Libya'da elde ettiği başarıdan çok koktuğunu, ön alma için bir hamle olabileceğini belirtiyorlar.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.