Donald Trump:  "Seçimlerde ciddi oranda hile yapıldı"

Donald Trump: "Seçimlerde ciddi oranda hile yapıldı"

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada "Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum." ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimlerinde Joe Biden'ın gerisinde kalarak büyük bir yenilgi yaşayan ama bu yenilgiyi bir türlü kabul etmek istemeyen Donald Trump, seçimlerin ardından ilk televizyon mülakatını ABD'nin en çok izlenen kanallarından biri olan Fox News'e verdi.

Donald Trump, Fox News kanalına verdiği mülakatta Amerika Birleşik Devletleri'nde 3 Kasım Salı günü yapılan 59. Başkanlık seçimlerinde Demokratlar'ın posta yoluyla kullanılan oylarda açık bir şekilde hile yaptığını iddia etti. 

"SEÇİMLERDE CİDDİ ORANDA HİLE YAPILDI"

Seçimlere ilişkin net konuşan Trump, "Bu konudaki fikrimi değiştiremezsiniz, 6 ay da geçse görüşüm değişmeyecek, seçimlerde ciddi oranda hile yapıldı." dedi.

Başkanlık seçimlerinde hile olduğunu öne süren Donald Trump, seçimler ile ilgili çeşitli mahkemelere yaptıkları başvuruların geri çevrilmesinden dert yandı. Trump, özellikle Pennsylvania'daki seçim sonuçları ile ilgili davaya atıfta bulunarak "Bu işi gerekiyorsa Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacağız. Yüksek Mahkeme'nin bunu kabul etmesi gerekir." ifadesini kullandı.

"YARGIÇLAR TARAFLI DAVRANDI"

Donald Trump, ellerinde delil niteliğinde çok sayıda ifade olduğunu söyledi ve söz konusu delillerin mahkemelerde kabul görmediğini ve yargıçların taraflı davrandığını iddia etti.

Donald Trump, yaptığı açıklamada ülkedeki seçim usulsüzlüklerine bir noktada FBI'ın dahil olması gerektiğini düşündüğünü de söyledi.

"JOE BIDEN 80 MİLYON OY ALMADI"

Trump, yaptığı açıklamada 3 Kasım Salı günü gerçekleştirilen seçim sonuçlarına Cumhuriyetçiler'in itiraz etmemesi halinde bundan böyle Beyaz Saray'a Cumhuriyetçi bir başkanın gelmesinin çok zor olacağını ifade etti. Trump, "Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum." diyerek seçimlerde yenilmediğini tekrar vurguladı.

YABANCI LİDERLERDEN TRUMP'A DESTEK

Trump, seçim sonuçları ile ilgili bazı yabancı liderlerin kendisini aradığını söyledi. Trump, bu liderlerin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 3 Kasım seçimlerinin gördükleri en berbat seçim olduğunu söylediklerini de iddia etti.

TARTIŞMALAR DEVAM EDİYOR

3 Kasım'da gerçekleştirilen Başkanlık seçim süreci ile ilgili tartışmalar sürerken, hafta başında Genel Hizmetler İdaresi, Joe Biden'a "Başkanlık geçiş yetkilerini" verdiğini açıklamıştı.

Demokrat aday Joe Biden, mevcut seçim sonuçlarına göre 306 delegeyle Başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazanırken, Donald Trump ise 232 delegede kalmış ve seçim sonuçlarını kabul etmediğini açıklamıştı. Her fırsatta bu duruma olan inancını dile getiren Trump, bir şok da mahkemelerden yaşamıştı. 

En son Pennsylvania'daki temyiz mahkemesi, Donald Trump'ın avukatlarının seçim sonuçlarının tescil edilmemesi yönündeki başvurusunu reddetmişti. Donald Trump da yaptığı açıklama ile davayı ABD Yüksek Mahkemesi'ne taşıyacağını duyurmuştu.

JOE BIDEN BAŞKANLIK GÖREVİNE NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden, Amerika'nın 46’ncı başkanı oldu.

270 Seçiciler Kurulu delegesine ulaşan Joe Biden, 2021 yılında başkanlık koltuğuna oturacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.