Dünya Sağlık Örgütü'nden 40 yoksul ülke uyarısı: Aşılama programı devam edemeyecek!

Dünya Sağlık Örgütü'nden 40 yoksul ülke uyarısı: Aşılama programı devam edemeyecek!

Salgınla mücadele kapsamında geliştirilen aşılarla birlikte küresel çapta aşılama çalışmaları başlatılırken Dünya Sağlık Örgütü yetkililerince yapılan açıklamada, en 40 yoksul ülkede, aşılama programına yetecek miktarda doz olmadığı açıklandı.

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında geride kalan bir yılı aşkın sürede, bilim insanlarının Kovid-19'a karşı geliştirdiği aşılarla birlikte küresel çapta aşılama çalışmalarına başlandı. Ancak maddi imkanlar sebebiyle bazı ülkelerin aşıya ulaşamayacağı tehlikesi devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü kıdemli danışmanı Dr Bruce Aylward tarafından yapılan açıklamayla doğrulanan bu teze göre, COVAX aracılığı ile 131 ülkeye, 90 milyon doz aşı sağlandığı ancak miktarın, küresel bağışıklığı sağlayacak miktardan çok uzak olduğu ifade edildi.

SADECE YÜZ 2'Sİ AŞILANABİLDİ

Geliri düşük ülkelerden, COVAX'a dahil olan 80 ülkeden en az yarısının aşılama programını devam ettirmesi için yeterli doza sahip olmadığını belirten Aylward, acil eylem çağrısında bulundu.

photo-2021-06-17-12-00-21.jpg

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa da, Aylward'ın açıklamasını destekler nitelikte, zengin ülkelerin aşı istifine son vermesi gerektiğini ifade etti. Kıta üzerinde şu ana dek yalnızca 40 milyon doz aşı yapıldığını söyleyen Ramaphosa, bu oranın, kıta nüfusunun yüzde 2'sine denk geldiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden 40 yoksul ülke uyarısı: Aşılama programı devam edemeyecek!

COVAX NEDİR?

Geçtiğimiz yıl, zengin ülkelerin elinde bulundurduğu Kovid-19 aşılarının paylaşılması adına kurularak DSÖ ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından yönetilen COVAX'ın ilk hedefi, dünya çapında 2 milyar doz aşı sağlama hedefi belirlerken bu hedefin çoğu, COVAX'ın nüfusun en az yüzde 20'sini korumaya yetecek kadar aşı dağıtmayı umduğu daha fakir ülkelere bağışlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nden 40 yoksul ülke uyarısı: Aşılama programı devam edemeyecek!

Ancak aşıların dağıtımının, üretim ve tedariklerinin gecikmesi üzerine aksaması sebebiyle COVAX'a bağımlı olan Uganda, Zimbabve, Bangladeş ve Trinidad ve Tobago gibi çok sayıda ülkede, aşı kıtlığı meydana gelerek aşılama çalışmaları durdurulmak zorunda kaldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.