Ermenistan sağlık sistemi alarm veriyor!

Ermenistan sağlık sistemi alarm veriyor!

Azerbaycan sınırında başlattığı saldırının ardından sıcak çatışmaya giren Ermenistan'da sağlık sistemi çökmek üzere. Yapılan değerlendirmelerde yetersiz doktor ve yatak sayısının Azerbaycan'dakinden kat kat daha düşük olduğu belirtildi.

Ermenistan'ın Azerbaycan sınırında başlattığı saldırıların ardından kardeş ülke, Katrabağ bölgesindeki topraklarını geri almak için sıcak çatışmalar devam ederken Ermeni tarafta ağır kayıplar verildiği biliniyor. Ermenistan hükümetinden yaralı askerler hakkında bilgiler kamuoyundan saklanırken paylaşılan biilgiler dahilinde birkaç gün önce bölgede çok sayıda yaralı asker olması nedeniyle bazı hastanelerin kapatıldığı öğrenildi. Ermenistan sağlık merkezlerinin sivil halkı ve yaralı askerleri aynı anda kabul edememesi, ülkede sağlık sisteminin çökmesi olarak değerlendirildi. 

 

Ermenistan sağlık sistemi alarm veriyor!

Almanya-Azerbaycan Radyoloji ve Nöroradyoloji Derneği Başkanı, Köln Üniversitesi Tıp Bilimleri Doktoru Nuran Abdullayev tarafından yapılan açıklamada, "Ermenistan'da az sayıdaki doktor, savaş sırasında onlar için ciddi bir sorun teşkil ediyor. Resmi istatistikler, Ermenistan'da bin kişiye düşen sağlık personeli ve yatak sayısının Azerbaycan'dakinden kat kat daha düşük olduğunu gösteriyor" şeklinde konuştu.

Ermenistan sağlık sistemi alarm veriyor!

Ermenistan'da tıbbi hizmerleri yerine getirmek için yeterli kapasite ve şartlara da sahip olunmadığını belirten Abdullayev, bu durumu, Ermenistan'da tıbbi bakım seviyesinin sıfıra yaklaştığının göstergesi olarak nitelendirerek, "Resmi istatistiklere göre Ermenistan'ın bu savaşı sadece hukuk alanında değil, aynı zamanda ağır ve çok sayıda kayıplarla da askerlere uygun tıbbi bakım sağlayamayarak kaybettiği sonucuna varmak mümkündür" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.