İtalya'da aşı krizi: Yanlış kişilere yapıldı!

İtalya'da aşı krizi: Yanlış kişilere yapıldı!

Yeni tip koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler listesinde ilk sıralarda yer alan İtalya'da aşılamaya başlanmasına rağmen ölü ve vaka sayılarında azalma olmamasının sebebinin yanlış kişilerin aşılanması olduğu belirtildi.

Çin'in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınında, en çok zarar gören ülkeler listesinde ilk sıralarda yer alan İtalya'da bilim insanlarının araştırmaları, inanılmaz gerçeği gözler önüne serdi. 

70 YAŞ ÜZERİ KİŞİLERİN YALNIZCA YÜZDE 2'Sİ AŞILANDI

70 yaş üzeri kişilerin yalnızca yüzde 2'sinin aşılandığı ve yaşlı nüfusu oranının yüksek olduğu İtalya'da, 20’li ve 30’lu yaşlardaki gençlerin yüksek seviyede aşılandığı belirtilerek yanlış kişilere aşı uygulandığı ifade edildi.

İtalya'da aşı krizi: Yanlış kişilere yapıldı!

NTV'nin haberine göre, birçok Avrupa ülkesi uygulamaya geçtiği aşılama sayesinde vaka ve ölüm oranlarında düşüşü yakalamışken Kovid-19 pandemisinden en çok etkilenen ülkelerden birisi olan İtalya'da aşılama maalesef hiçbir şeyi değiştirmedi. 

İtalya'da aşı krizi: Yanlış kişilere yapıldı!

"AŞILAMA HİÇ BAŞLAMAMIŞ GİBİ"

Bilim insanlarının 'Sanki aşılama hiç başlamamış gibi' ifadeleriyle niteledikleri İtalya'da, ocak ayından bu yana en yüksek ölüm oranı, 627 kişi ile geçtiğimiz çarşamba günü yaşandı. Nüfusunun diğer AB ülkelerine göre daha yaşlı olduğu bilinen İtalya'nın çok daha fazla aşıya ihtiyaç duyduğu belirtilirken aynı zamanda yeni ortaya çıkan ve çok daha ölümcül olduğu anlaşılan yeni bir mutasyon varyantın da İtalya'da ve kıtanın birçok yerinde etkili olduğunun altı çizildi. 

İtalya'da aşı krizi: Yanlış kişilere yapıldı!

"İŞLER UYGUN ŞEKİLDE YAPILMADI"

Konuya ilişkin araştırma çalışmaları yürüten bilim insanları ve veri analistleri, İtalya'da aşılamaya rağmen vaka ve ölüm oranlarında azalma görülmesinin sebebini yanlış aşılama kampanyasına bağladı. Yayımlanan raporlarda bilim insanları, ülkede çok sayıda yanlış insanın aşılandığı, aşılamada genç işçilere öncelik verilirken yaşlıların savunmasız bırakıldığı vurgulandı.

İtalya'da aşı krizi: Yanlış kişilere yapıldı!

İmmünolog ve hükümete tavsiyelerde bulunan bir bilimsel komitenin üyesi Sergio Abrignani, "Son üç ayda işler uygun şekilde yapılmadı, bu açık" derken, "Aksi takdirde, şu anda olduğu gibi her gün 300, 400 ölüm yaşamazdık" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.