Libya'da Kritik Süreç

Libya'da Kritik Süreç

Libya'nın Sirte şehri için gerilim şu anda oldukça yüksek. Libya'da var Meşru Güçler, Trablus, Terhune, Beni Velid'i Hafter'e bağlı olan milislerden kısa zaman içinde temizleyerek kontrolü ele geçirdi.

Libya'da yer alan Sirte hem Meşru güç hem de Hafrer için kırmızı çizgi konumunda yer alıyor. Var olan savaşta bu bölge anahtar olarak görülüyor. Libya'nın Sirte şehri için gerilim şu anda oldukça yüksek. Libya'da var Meşru Güçler, Trablus, Terhune, Beni Velid'i Hafter'e bağlı olan milislerden kısa zaman içinde temizleyerek kontrolü ele geçirdi. Şu anda artık ülkenin doğusu bütünüyle Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin güçlerinin kontrolü altında bulunuyor. Hedef Devrik lider olan Muammer Kaddafi'nin doğduğu şehir Sirte olarak belirlendi. Sirte kenti stratejik anlamda büyük öneme sahip bir kent olarak göze çarpıyor. Libya'nın sahil şeridinde doğu ile batıyı birbirine bağlayan bu şehir, petrol bölgeleri anlamında da kritik bir bölgede yer alıyor.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Sirteyi Neden Hızlı Alamadı?

Birçok devletin Hafter'e destek vermesiyle beraber buna Rusya da dahil olmak üzere Hafter zaman kazandı. Hafter'e destek veren ülkeler neden kentbu şehri "Kırmızı Çizgi" olarak yorumluyor? Hafter'e bağlı olan güçlerin çekilmesine rağmen Libya ordusu Sirte'yi kendi egemenliğine alamamasının en büyük nedenlerinden biri, Hafter'e destek veren ülkelerin silahlı insansız hava araçlarını devreye sokması olarak gösteriliyor. Libya Hükümetine bağlı olan güçlerin Sirte'ye 3 ana koldan saldırı başlatmış olmasının ardından, kısa zaman sonra 110 kilometrelik bir yerleşim alanında kontrol sağlanmış ve şehrin batı kısmındaki girişe ulaşılmıştı. Şehrin yer aldığı coğrafyanın açık bir alan olması ve dağ olmaması  sebebiyle hava unsurlarından korunacak mekan yer almıyor. Bu nedenle de Sirte çevresindeki cephe safhalarında taraflar arasında olası bir muharebe adına çeşitli hazırlıklar yapılıyor. Ayrıca Bingazi ile ülkenin başkenti olan Trablus'un orta bölümünde bulunan Sirte, tarihi anlamda Meşru Hükümetin bulunduğu Libya'nın batı kesimi Trablus bölgesine bağlı kabul edilmektedir. Sirte kentinin stratejik açıdan önemi, Cufra Hava Üssü'nün kuzey bölümünde bulunması ve iki bölge arasında dağlık olmayan, 300 kilometre mesafede açık bir yerleşim alanının var olmasından kaynaklanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.