Rusya aşılandırmayı hızlandırmak için harekete geçti:  İkramiye ve ücretli izin müjdesi

Rusya aşılandırmayı hızlandırmak için harekete geçti: İkramiye ve ücretli izin müjdesi

Pandemi ile mücadele konusunda artan vaka sayılarının tedirgin ettiği Rusya'da aşılama sürecinin hızlandırılması için benzersiz bir kampanya başlatıldı. Vatandaşlarını aşı olmaya teşvik etmek isteyen ülke, aşı yaptıranlara ikramiye ve ücretli izin verecek

Rusya’da aşılama çalışmalarının hız kazanması için benzeri görülmeyen bir kampanya başlatıldı. Delta mutasyonunun görüldüğü Rusya'da vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi tedirginliğe neden olurken, yetkililer aşı karşıtlığı ile mücadele için harekete geçti.

AŞI YAPTIRANLARA EKONOMİK DESTEK

Rusya'da aşı çalışmaları hakkında yapılan bilgilendirmeye göre koronavirüs aşısı yaptıran çalışanlara fazladan ücretli izin günü verilmesi ve 50 yaş üstü kişilere de 2 bin ruble (240 TL) ödeme yapılması kararı alındı. Rusya’nın Çukotka Özerk Bölgesi’nde uygulanacak yeni kararla, aşılamayı hızlandırmaya teşvik için yeni bir adım daha atıldı.

Rusya aşılandırmayı hızlandırmak için harekete geçti: İkramiye ve ücretli izin müjdesi

VİRÜSÜ YENMEK İÇİN TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK ŞART

Vaka ve ölüm oranlarındaki artış engellenemezken uzmanlar tarafından gerçekleştirilen açıklamalarda, virüsü yenmenin tek yolunun toplumsal bağışıklık olduğu vurgulanıyor. Bölge yönetiminin açıklamasında, "Çukotka Özerk Bölgesi yönetimi resmi makamları, bağlı olan devlet kurumları ve şirketleri, koronavirüs aşısı yaptıran çalışanlara fazladan ücretli izin günü vermeli" ifadeleri kullanıldı.

2 BİN RUBLE ÖDEME YAPILACAK

Aşıya teşvik noktasında alınan bu kararın, yerel yönetimlere bağlı kuruluşlar ve tüm işverenler için de düzenlemenin tavsiye niteliği taşıdığı belirtildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan yetkililer ödeme yapılacağını doğrularken, Çukotka Valisi Roman Kopin’in kararına göre bölgedeki 50 yaş üstü vatandaşlara da aşı yaptırmaları halinde 2 bin ruble ödeme yapılacak.

Rusya aşılandırmayı hızlandırmak için harekete geçti: İkramiye ve ücretli izin müjdesi

Söz konusu uygulama Rusya'da ilk teşvik değil. Rusya'nın başkenti Moskova'nın Belediye Başkanı Sergey Sobyanin da koronavirüs aşısının ilk dozunu yaptıran kent sakinlerinin araba çekilişine katılabileceğini söylemişti. Toplumsal bağışıklık yolunda önemli bir adım olduğu düşünülen uygulamalarda her hafta 13 bin 900 dolar değerinde beş araba verilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.