Yunanistan'ın Türkiye korkusu: "Orduyu güçlendirme  kararı aldılar"

Yunanistan'ın Türkiye korkusu: "Orduyu güçlendirme kararı aldılar"

Yunanistanın egede ve akdenizde bazı avrupabirliği ülkelerinin kışkırmasıyla türkiyeye karşı aldığı bir dizi söylem ve uygulamalardan sonra türkiyenin dev ordu gücü karşısında korkmaya başladığı ve bu nedenle orduyu güçlendirme kararı aldığı belirtiliyor.

Yunanistan'ın Türkiye korkusu: 'Orduyu güçlendirme  kararı aldılar. Son dönemlerde Yunanistan hükümetinin Ege ve Akdeniz'de Türkiye'ye karşı  bazı Avrupa devletlerinin başta Fransa Almanya İtalya olmak üzere kışkırtmasıyla  söylemleri ve bazı uygulamalar takınarak türkiyenin tepkisiyle karşılaşmıştı. Türkiye cumhuriyeti devletinin açıklamaları  karşısında adeta korku dolu anlar yaşamaya  Yunanistan'ın nufüsü kadar güçlü bir ordu ya sahip türkiye karşısında gerçekleri görerek paniklediği belirtiliyor.  Yunan hükümeti bu durum karşısında acilen mevcut ordudunun güçlendirmek  için karar aldığı belirtiliyor. Yunan basını, Atina hükümetinin ülkenin silahlı kuvvetlerini güçlendirmek amacıyla 10 milyar avroluk harcama yapmayı planladığını duyurdu. Devlet Bakanı Yorgos Gerapetritis katıldığı bir televizyon programında, hükümetin silahlı kuvvetlerini ve silah endüstrisini güçlendirme çabası çerçevesinde birçok ülke ile temas halinde olduğunu söyledi.

9.jpg

YUNAN HÜKÜMETİNİ  GÜÇLÜ TÜRK ORDUSU KORKUSU SARDI

Yunan hükümetin den ismi açıklanmayan yetkililer, basına yaptıkları açıklamalarda, Fransa ve diğer ülkelerle silah alımı için görüşmelerin devam ettiğini, bu konudaki müzakerelerin 10 Eylül'de Korsika Adası'nda gerçekleştirilecek AB üyesi Akdeniz ülkeleri toplantısına kadar tamamlanmasının hedeflendiği kaydetti.

BİRÇOK ÜLKE İLE GÖRÜŞÜYORLAR

Türkiye karşısında güçlerinin çok zayıf olduğunu gören yunan hükümetinin Devlet Bakanı Yorgos Gerapetritis katıldığı bir televizyon programında, "Hükümetimiz silahlı kuvvetlerini ve silah endüstrisini güçlendirme çabası çerçevesinde birçok ülke ile temas halindeyiz" dedi.

Fransa’dan Rafale uçaklarının alımı için henüz anlaşma olmadığını, bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini belirten Gerapetritis, "hedefimiz Yunan silahlı kuvvetlerinin modernizasyonudur" dedi.

Açıklamalarına devam eden Gerapetritis, "Yunanistan'ın iyi komşuluk taraftarı olduğunu ve Türkiye ile olan iletişim kanallarının açık olması gerektiğini düşünüyoruz" ded.

Uzmanlar yuna hükümet yetkillerinin bu açıklamalarıyla Yunan ordularının, Türk orduları karşısında adeta yetersizliklerini ve çaresizliklerini ortaya koymuş oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.