DGS sonuçları açıklandı|DGS tercihleri ne zaman, nasıl yapılacak?

DGS sonuçları açıklandı|DGS tercihleri ne zaman, nasıl yapılacak?

DGS sonucu öğrenme ekranı | DGS tercihleri ne zaman, nasıl yapılır? DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? Ek tercihler ne zaman DGS taban puanları ve kontenjanları açıklandı mı? İşte DGS hakkında tüm bilgiler...

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 9 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşti. Sonuçların 9 Eylül'de açıklanması beklenirken ÖSYM tarafından yapılan ani bir açıklamayla sonuçlar 7 Eylül'de açıklandı. Sonuçlarını öğrenen adaylar tercih işlemleri için bekleyişe geçti. Peki DGS sonucu öğrenme ekranı | DGS tercihleri ne zaman 2020? DGS tercihleri nasıl yapılır? DGS taban puanları ve kontenjanları açıklandı mı?

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN 2020?

DGS sonuçları açıklandı. Sonuçlara https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden erişim sağlanabilmektedir. DGS tercih işlemleri de sınav sonuçlarını öğrenen adaylar tarafından araştırılıyor. DGS tercih işlemleri için belirlenen tarih hakkında bir açıklama yapılmadı. Konuya ilişkin ayrıntılar geldiğinde okuyucularımızla paylaşılacaktır.

DGS SONUÇ ÖĞRENME EKRANI

DGS sonuçları açıklandı|DGS tercihleri ne zaman, nasıl yapılacak?

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

DGS tercihlerinin nasıl yapılacağı http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilecek. Adaylar tercihlerini yaparken, ÖSYM tarafından yayımlanacak Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekiyor.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, ''Koşulları kendisine uymadığı hâlde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması 20 koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur. Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir. '' denildi.

TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

DGS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI MI?

DGS tercih kılavuzu henüz yayımlanmadı. Kılavuz yayımlandığında haberimizde yer verilecektir. Kılavuz yayımlandığında adaylar sonuçlarına göre tercih yapabilecekleri lisans programlarını kılavuzdan öğrenip işlemlerini tamamlayacaktır. Kılavuz linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

DGS 2020 TERCİH KILAVUZU

DGS sonuçları açıklandı|DGS tercihleri ne zaman, nasıl yapılacak?

DGS TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

Sonuçların 7 Eylül'de açıklanmasının ardından tercih işlemlerinin başlamasıyla taban puanlarının da açıklanması bekleniyor. Öte yandan aşağıdaki link üzerinden 2019 yılına ait DGS boş kontenjanlar listesini öğrenebilirsiniz.

DGS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS PUANININ HESAPLANMASI NASIL YAPILIR?

ÖSYM DGS başvurusu için yayımladığı kılavuzda puan hesaplama ile ilgili şu bilgilere yer verdi;

''Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.
DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.
2021 yılı ve müteakip yıllarda yapılacak olan DGS’de ise her iki testten de en az 1 ham puan alan
adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların
DGS puanı hesaplanmayacaktır.
2019-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2020-DGS’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

2020-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2021-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.''

DGS sonuçları açıklandı|DGS tercihleri ne zaman, nasıl yapılacak?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.