LGS sonuçları açıklandı

LGS sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS sonuçlarının erişime açıldığını duyurdu. Adaylar MEB'in resmi internet sitesi üzerinden sınav sonuçlarını öğrenebilecek.

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının açıklandığı duyuruldu. 20 Haziran tarihinde yapılan LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonuçları MEB'in http://meb.gov.tr/ sitesinden erişime açıldı.

LGS SONUÇ SORGULAMA EKRANI

MEB,her yıl LGS sınav sonuçları ile aynı anda yayımladığı "Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu"nu bu yıl da yayımladı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer tarafından hazırlanan raporda, öğrencilerin merkezi sınavdaki sonuçları detaylı olarak incelendi, sınavdaki alt testlerde elde edilen dağılımlar yorumlandı, testin teknik özellikleri hakkında ayrıntılı sonuçlara yer verildi.

BU YIL LGS'DE SORU İPTALİ YOK

LGS'de adaylara Türkçe, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil Testlerinden toplam 90 soru soruldu. Merkezi sınavda yer alan soruların hiçbiri iptal edilmedi.

LGS sonuçları açıklandı

KIZ ÖĞRENCİLERİN BAŞARISI DAHA YÜKSEK

Akademik başarıyı ölçmeyi amaçlayan ulusal ve uluslararası uygulamalardan elde edilen sonuçlar çeşitli
demografik değişkenlere göre analiz edilmekte ve öğrenci grupları arasındaki olası farklılıklar incelenmektedir. yapılan detaylı incelemede kız öğrencilerin Matematik dışındaki alt testlerde erkek
öğrencilerden daha yüksek doğru cevap sayısı ortalamasına sahip olduğu görülmektedir. Yirmi soru bulunan alt testler arasında her iki cinsiyet grubunda da doğru cevap
sayısı ortalamasının en düşük olduğu alt testin Matematik olduğu, bu alt testte erkek öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamasının 4,92, kız öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalamasının 4,86 olduğu görülmektedir. Kız ve erkek öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalaması açısından en yakın olduğu alt test Matematiktir. Türkçe alt testinin, kız (10,77) ve erkek (9,25) öğrencilerin doğru cevap sayısı
ortalamaları arasındaki en yüksek farkın görüldüğü alt test olduğu belirlenmiştir. Türkçe, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil alt testlerinde de kız öğrenciler daha yüksek doğru cevap sayısı ortalamasına sahiptir. Kız öğrencilerin Matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilere göre daha başarılı olduğu belirlenmiştir ve bu bulgu daha önce yapılan kademeler arası geçiş sınavı bulgularıyla uyum içindedir.

TAM PUAN ALAN ÖĞRENCİ SAYISI: 181 

Bu yıl LGS'ye 42 farklı ilden katılan 181 öğrenci sınavdaki tüm soruları doğru yanıtladı ve 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda öğrencilerin yüzde 7,85'i 400-500 aralığında puan aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı (yüzde 56,29) 200-299 olarak tespit edildi. Sınav puanlarının ortalaması 286,35, standart sapması ise 69,22 oldu.

LGS sonuçları açıklandı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.