Liseye yerleşemeyen öğrencilere müjde

Liseye yerleşemeyen öğrencilere müjde

Milli Eğitim Bakanlığı, liseye yerleşemeyen öğrencilerin 18 Eylül’e kadar başvurmaları halinde boş kalan kontenjanlara yerleştirileceğini duyurdu.

MEB, çeşitli nedenlerle herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilere müjde verdi. Buna göre, bu konumdaki öğrencilerin başvuruda bulundukları taktirde18 Eylül 2020 tarihine kadar il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca e-Okula kayıt işlemleri yapılabilecek.

Ortaöğretime geçiş sürecinde tercih hakkını kullanmayan veya tercihte bulunmasına rağmen herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerden okula devam etmek isteyenlerin başvuruları 24-26 Ağustos'ta alındı. 28 Ağustos'ta da il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca boş kontenjanı bulunan ortaöğretim kurumlarına yerleştirildi.

Liseye yerleşemeyen öğrencilere müjde

Buna rağmen, farklı nedenlerle bir okula yerleşemeyen öğrenciler bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Bundan sonraki süreçte yerleştirme taleplerinin karşılanabilmesi için yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulların boş kalan kontenjanlarına, kayıt alanı, komşu kayıt alanı, diğer kayıt alanı şeklinde belirtilen öncelik sırasına göre her bir kayıt alanına yerleştirmede kontenjandan fazla başvuru olması durumunda ortaokul başarı puanı (OBP), eşitliğin devam etmesi halinde sırasıyla 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıf yıl sonu başarı puanı yüksek olana öncelik verilerek, başvuruda bulunanların 18 Eylül 2020 Cuma gününe kadar il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca e-Okula kayıt işlemleri yapılacak." denildi.

Konuya ilişkin e-Okul yönetim bilgi sistemininde ‘yerleştirilemeyen öğrenci listesi’nde yer alan öğrencilerin velilerine ulaşılarak gerekli bilgilendirmeler yapılacak ve yerleştirme işlemlerinde herhangi aksaklığa meydan verilmeyecek.

Liseye yerleşemeyen öğrencilere müjde

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.