Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılacağı tarihi açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılacağı tarihi açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs salgını tedbirleri ve aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte sürecin olumlu gittiğini ifade ederek," Ara tatilden sonraki dönem bütün eğitim kurumları için açma temennimiz var. " dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, star.com.tr yazarı Halime Kökçe ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bakan Selçuk, Kökçe'ye yaptığı açıklamada pandemi nedeniyle kapalı olan okulların açılmasına ilişkin planlama hakkında bilgilendirmelerde bulanarak Bakanlığın okulların açılamasına ilişkin planını açıkladı.

Bakan Selçuk, Kökçe'nin "Kestirmeden başlayalım isterim, öğrenciler, öğretmenler galiba da en çok veliler sizden müjdeli haber bekliyor; okullar ve eğitim kursları ne zaman açılacak?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Planlamalar elbette yapılıyor ve çok sayıda planlama yapılıyor, çünkü çok dinamik bir süreç yaşıyoruz ve bu sürecin gereği olarak da çok farklı senaryoları eş zamanlı olarak düşünmek zorundayız. Birçok bakanlığı ilgilendiren bir husus bu, birçok kurum ve kuruluş bu konuda veriye sahip ve bu verilerin bütünüyle değerlendirilmesi neticesinde ortaya bir karar süreci çıkıyor. Bundan dolayı da biz eğer bazı bilim insanlarının söylediği gibi vaka değil de hasta sayısı binin altına inerse, okulların açılması konusunda olumlu bakış var."

"15 ŞUBAT'A KADAR DAHA SÜREMİZ VAR"

"Bu durumda tatilden sonra açılır mı?" sorusuna Bakan Selçuk şöyle yanıt verdi:

"15 Şubat'a kadar daha süremiz var. Bu tedbirlerin sayesinde ve bu konuda aşının da desteğiyle, daha olumlu bir sürece doğru gidildiğini düşünüyorum. Ara tatilden sonraki dönem bütün eğitim kurumları için açma temennimiz var. Elbette sosyal medyada okullar açılmasın ve benzeri fikirler de oluşuyor. Ama bizim meseleye bakışımız tamamen bilimsel metodoloji içerisinde, çocuğun üstün yararını dikkate alan, pedagojik bir kaygısı olan ve ailelerin, özellikle annelerin içinde bulunduğu zor durumu da dikkate alıp bir an önce okulun kurumsal vazifesini yerine getirmesi gerektiğini düşünüyoruz."

OKULLAR KADEMELİ Mİ AÇILACAK? 

Bakan Selçuk, "Kademeli bir açılış mı planlıyorsunuz yoksa 15 Şubat itibariyle tüm sınıflar için mi?" sorusuna ilişkin olarak  şunları kaydetti:

"Elbette senaryolar gereği daha küçük yaşların öncelenmesi ya da sınav gruplarının öncelenmesi, meslek lisesi stajlarının öncelenmesi gibi birçok değişkeni göz önünde bulundurarak hareket edeceğiz. Ama bizim başlangıç noktamız tümüyle açılması. Eğer ciddi bir sınırlılık ya da sıkıntı oluşursa o zaman da hangi sınırlar içerisinde yaparız ona bakacağız. Şu anda emin olun aklıma hiç açamadığımız 5, 6, 7'ler, işte 10, 11'ler gibi sınıflar geliyor. O çocukların gözlerime bakışını hiç unutamıyorum, Mart'tan beri hiç okul görmedik derken çok büyük bir hassasiyetle, çok büyük bir duygusal sükûnet ve saygı içerisinde içinde bulundukları büyük zorluğu nezaketle anlatmaya çalışıyorlar sağ olsunlar.
 
Gerçekten zor bir durum. Eski Maarif Nazırlarından Emrullah Efendi'nin iyi niyetli bir serzenişinin kamuoyu hafızasına yanlış bir şekilde yansıtılmasıyla günlük sohbetlere konu olan "Şu mektepler de olmasa Maarifi ne güzel idare ederdim" sözüne tırnak içinde latifeli bir dokunuş yapmak gerekirse bizim şu anda dediğimiz şey şu: "Şu okullar açılsa ne güzel idare ederiz eğitimi"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.