Okulların açılış tarihi ertelendi mi? Okullarda yüz yüze eğitim 15 Mart'ta mı başlayacak?

Okulların açılış tarihi ertelendi mi? Okullarda yüz yüze eğitim 15 Mart'ta mı başlayacak?

Ziya Selçuk'un, ''Okulları 15 Şubat'ta açmak için ilke kararı aldık' açıklamasının ardından Bilim Kurulu toplantısında da, 'Okulların 15 Mart'ta açılmasını tavsiye ediyoruz' açıklaması geldi. İki farklı tarih nedeniyle kafalarda soru işareti kaldı.

Okulların açılış tarihi ertelendi mi? Okullarda yüz yüze eğitim 15 Mart'ta mı başlayacak? Milyonlarca öğrenci pandemi sürecinde derslerini uzaktan eğitim olarak aldı. 2. dönemde okulların 15 Şubat itibariyle yüz yüze eğitime başlaması bekleniyordu. Bu düşünceyi de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yüz yüze eğitim için 15 Şubat'ı işaret etmesiyle oluşturmuştu. Ancak Çarşamba günü yapılan Bilim Kurulu toplantısında farklı bir tarih önerildi. Peki Okulların açılış tarihi ertelendi mi?

Okulların açılış tarihi ertelendi mi? Okullarda yüz yüze eğitim 15 Mart'ta mı başlayacak?

OKULLAR 15 ŞUBAT'TA MI AÇILACAK?

Bakan Selçuk, geçtiğimiz haftalarda kendisine yöneltilen 'Okullar ne zaman açılacak?' sorusuna ilişkin "Başlangıçta açılsın veya açılmasın gibi tartışmalar oldukça yoğundu ama şu anda açılsın noktasında ciddi bir beklenti var. Bizim asıl baktığımız yer Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kabinenin alacağı kararlarla bağlantılı. İlke olarak, okulun açılmasını çok önemsiyoruz. Bütün dünyadaki ülkelere baktığımızda başka ülkeler ne kadar açık tuttu? Benzer salgın süreci olan ülkeler dahil. Biz ne kadar açık tuttuk? Bir karşılaştırma yaptığımızda biz aslında çok kontrollü gittik. Bizim okullarımızın açık olma süreci, çok daha az. 15 Şubat'ta okulları açmakla ilgili zaten bir ilke kararı aldık. Bunun ne şekilde olacağına dair de geçmişten gelen deneyimlerimiz de var. İki gün iki gün bölmek gibi ya da belli sınıf seviyelerinde kademeli olarak açmak gibi. Çok farklı senaryolarımız, uyguladıklarımız ve uygulamadıklarımız var" yanıtını vermişti.

Okulların açılış tarihi ertelendi mi? Okullarda yüz yüze eğitim 15 Mart'ta mı başlayacak?

OKULLAR 15 MART'A MI ERTELENDİ?

Bilim Kurulu üyeleri ise 15 Şubat tarihi için 'erken' dedi ve Şubat ayında değil ama mart ayında yüz yüze eğitime geçilmesi tekrar görüşülebilir tavsiyesinde bulundu. Bilim Kurulu toplantısında özellikle; öğretmenlerin aşılanması ve toplumdaki aşılanma sayısının artması ve vakalarda azalma kaydedilmesi şartıyla 15 Mart'ta yüz yüze eğitime geçişin mümkün olabileceği belirtildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.