Özel okullarda KDV oranı yüzde 8'den yüzde 1'e indirildi

Özel okullarda KDV oranı yüzde 8'den yüzde 1'e indirildi

Koronavirüs hastalığı bir çok alanda etkili olduğu gibi eğitime de büyük sekteye uğratmıştı. Ekonomik anlamda zor durumda kalan özel okullar, durumlarının iyileşmesi için KDV oranının düşürülmesini talep etmişti. Bakanlık KDV oranını yüzde 1'e düşürdü.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgın hastalığı, ülkemizde de büyük bir sıkıntıya yol açmış. tüm alanda olduğu gibi özellikle de eğitim sektörünü her alanda sekteye uğratmış, eğitim yapılamamış yarıda kalmıştı. Bu yıl eğitim 21 Eyiül'de açıklandığı tarihe az bir süre kala, eğitimin başlayıp, başlamayacağı merak ediliyordu.

1-001.jpg

Eğitim yapılmasına engel olan pandemi hastalığı ekonomik anlamdada bir çok sıkıntılara sebep oldu.

devletin eğitimi özelleştirme kararından sonra bu alanda büyük yatırımlar yaparak eğitim sektörüne giren iş insanları, pandemi hastalığı yüzünden eğitime ara verilmesi ve yeni sezonda eğitim balşayıp, başlamayacığı endişelerinden dolayı birçok veli çocukların özel okullara vermekten kaçınıyordu. 

4-001.jpg

Bu durmda öğrenci bulmakta zorlanan özel okullar kapanma eşiğine gelmiş durumda ve ekonomik anlamda çok zor biri durumla karşı karşıya gelmiş durumda. Bu durumun bir nebze hafifletilmesi için özel okul sahipleri devletin kapısını çalarak, yüzde sekiz olan KDV oranlarının yüzde bire düşürülerek bir nebze olsun ekonomik anlamda rahatlaması yönünde talepte bulunmuşlardı.

BAKANLIKTAN ÖZEL OKULLARI SEVİNDİREN HABER

Bu talep konusunda duyarsız kalmayan devlet yetkileri, özel okul sahiplerini sevindirecek bir karar aldı. 

KDV ORANI YÜZDE 8'DEN YÜZDE 1'E İNDİ

Yapılan açıklamada yüzde sekiz olan KDV oranın bu yılki eğitim ve öğretim sonuna kadar yüzde 1'e düşürüldüğünü açıkladı. Uygulama 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek ve özel üniversiteleri de kapsayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.