Uzaktan eğitimde yüz yüze sınav zorunluluğu

Uzaktan eğitimde yüz yüze sınav zorunluluğu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından öğrencilerini okula göndermek istemeyen velilerin bu hakka sahip olduğu ve çocuklarının devamsızlıktan kalmayacağı belirtilirken yüz yüze sınava katılmayanların başarısız sayılacağı iddia edildi.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün getirmiş olduğu salgın sürecinde, bulaş riskini en aza indirmek için mart ayında okullar kapatılmış ve uzaktan eğitim sürecine geçilmişti. Alınan bu karar dahilinde TRT EBA TV üzerinden online olarak eğitim gören öğrenciler, 31 Ağustos tarihinde yüz yüze eğitimin kademeli olarak başlaması üzerine okullara döndü.

Bu süreçte çocuğunu okula göndermek istemeyen ebeveynler için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamada, yüz yüze eğitim sürecinde devam zorunluluğunun bulunmadığı belirtilerek istemeyen velilerin çocuklarını okula göndermeyebileceklerini ve bu öğrencilerin uzaktan eğitim kapsamında EBA TV'den eğitimlerine devam etmeleri bilgisi paylaşılmıştı. 

23 EKİMDEN İTİBAREN SINAVLAR BEKLEMEYE ALINDI

Bu haber üzerine, özellikle kronik rahatsızlığa sahip çocuklar eğitim sürecine uzaktan devam ederken okulların açılmasının üzerinden yaklaşık iki ay geçti ve sınavların nasıl gerçekleşeceği sorusu merak konusu oldu. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda yüz yüze eğitimin zorunlu tutulmadığını ancak sınavların yönetmelik gereğince okulda mutlaka yüz yüze yapılacağı mesajını sık sık verdi. Resmi kaynaklardan sınavlara ilişkin herhangi bir açıklama henüz gelmezken bazı okullardan velilere, "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gelen mesaj doğrultusunda yazılı sınav takvimlerinin beklemeye alınması talimatı gelmiştir. Bu nedenle 23 Ekim'den itibaren sınavlar beklemeye alınmıştır. Sınavlar ile ilgili yeni bir talimat gelene kadar dersler ilgili sınıflarda yüz yüze, diğer sınıflarda online olarak devam edecektir." ifadelerinin kullanıldığı yazı gönderildi.

Uzaktan eğitimde yüz yüze sınav zorunluluğu

İddialara göre yüz yüze sınava katılmayan öğrenciler sınıf tekrarı yapacakken bu sınavların 15 Kasım'dan itibaren 20-25 gün süreye yayılması hedefleniyor. Konferans salonu, kütüphane gibi büyük mekanı olan okullarda ise sosyal mesafeye uygun şekilde birkaç günde bu sınavlar yapılabilecek. Sınavlar yoğunluk olmayacak şekilde ve pandemi sürecine uygun olarak gerçekleşecek. Ders süresi 30 dakika olan yüz yüze eğitimde sınav süresi ise 40 dakika olarak belirlendi. Vaka sayılarında görülen herhangi bir değişikliğin kararları etkilemesinin kaçınılmaz olduğu is verilen bilgiler arasında. 

Uzaktan eğitimde yüz yüze sınav zorunluluğu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.