Yazın okullar açık olacak mı? Ziya Selçuk yanıtladı

Yazın okullar açık olacak mı? Ziya Selçuk yanıtladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yazın telafi eğitim planı hakkında, ''Bizim her türlü eğitim platformumuz açık olacak, yazın da her yerde eğitim devam edecek'' dedi.

15 Şubat itibariyle köy okulları ve anaokullarının açılmasının ardından 1 Mart'ta da 8 ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime başlıyor. Son durumu değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim ve sınavlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

HER İL KENDİ KARARINI VERECEK!

Ziya Selçuk, okulların il bazında açılması hakkında, ''Çok yüksek riskli olan bir şehirde ilin hıfzıssıhha kurulu, sayın valilerin gözetiminde o ille ilgili özel kararlar verebilir." dedi.

Lise öğrencilerine karne verebilmeleri için not da vermeleri gerektiğini vurgulayan Selçuk, bu çerçevede mart ayı sonuna kadar illerin risk değerlendirmesine bakılacağını belirtti.

Bakan Selçuk, '' illerin vaka sayısı anlamındaki durumu iller tarafından hıfzıssıhha kurulu tarafından yönetilecek. Ve bu kurul 'Filanca ilde hiç vaka yok ya da çok az, biz okullarımızı açıyoruz şu kademelerde.' diye karar verebilir. Ama başka bir il de diyebilir ki 'Bizim ilimizde çok yüksek risk var bu hafta açmıyoruz iki hafta açmıyoruz.' ve bu süreçte de biz okulların açılma durumuna göre onların sınavlarını erteleyeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Yüz yüze eğitime ilişki yeni değerlendirmelerin devam ettiğine de dikkati çeken Selçuk, şunları aktardı;

''Her 15 günde bir, 2 haftada bir 'Bu kararları değiştirelim mi, yeni kararlar alalım mı, ihtiyaç var mı, durum uygun mu?' şeklinde değerlendiriliyor. Yeni değerlendirmeler, yani diyelim ki 10. sınıf için, 11. sınıf için, mesela 6. sınıf için, 7. sınıf için yeni değerlendirmeler de önümüzdeki toplantılarda yapılacak. Bunun uygun olup olmadığı sağlık açısından koşullarından başlayıp, eğitimsel olarak değerlendirilecek."

YAZIN OKUL DEVAM EDEBİLİR Mİ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yazın telafi eğitimin olup olmayacağıyla ilgili sorulara, ''Geçen yaz EBA TV'miz hiç durmadı. Küresel salgını eğitimin niteliğini artırmak için fırsat olarak da görüyorum. Bizim her türlü eğitim platformumuz açık olacak, yazın da her yerde eğitim devam edecek ama herkese zorunlu mu? Tabi ki değil.

Risk değerlendirmesi yapıp, adım adım sınıflarımızı açmaya çalışıyoruz. Riski gördüğümüz anda kapatırız. Riske girmeyi minimum tutarak kararlar alıyoruz.'' yanıtını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.