YKS tercih sonuçları açıklandı! Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Gerekli evraklar nelerdir?

YKS tercih sonuçları açıklandı! Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Gerekli evraklar nelerdir?

Öğrenciler bu açıklamayı bekliyordu. Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) tercih sonuçları açıklandı. Adaylar tercih sonuçlarını ÖSYM'nin aday işlemleri sayfasından öğrenebilecek. Öte yandan üniversite kayıt tarihleri de belli oldu. İşte detaylar

Yüz binlerce öğrenci bu açıklamayı bekliyordu. ÖSYM tarafından 27-28 Haziran tarihlerinde iki oturumda gerçekleştirilen YKS'nin tercih sonuçları 26 Ağustos itibariyle adayların erişimine açıldı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün müjdeyi sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Açıklamanın ardından öğrenciler ve veliler büyük bir heyecanla hangi tercihlerinin tututuğunu öğrenmek için ÖSYM'nin sitesine akın ettiler.

YKS TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI

Aygün, ''6-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında tercihlerini aldığımız 2020-YKS tercih sonuçları açıklanmıştır.  Adaylarımız sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=7014 sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan öğrenebilirler. Adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.'' paylaşımında bulundu.

YKS TERCİH SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

YKS tercih sonuçları açıklandı! Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Gerekli evraklar nelerdir?

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler üniversite kayıt işlemlerine çevrildi.

Her hangi bir üniversite programına kayıt hakkı kazananlar kayıt işlemlerini 31 Ağustos- 4 Eylül 2020'de yapacak.  Elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020'de yapılacak.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN GEREKEN EVRAKLAR NELERDİR?

YKS tercih sonuçlarına göre üniversitelere kayıt yaptıracak olan adaylar merakla üniversite kayıtları için gereken belgeleri araştırıyor. Kayıtlar için istenen belgelerin tamamlanması ve yukarıda belirtilen süre içerisinde ilgili üniversiteleri başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt işlemlerini tamamlamayanlar kayıt haklarını kaybedecekler. İşte o istenen evraklar;

a) Diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecek.

YKS tercih sonuçları açıklandı! Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Gerekli evraklar nelerdir?

YKS EK TERCİH TARİHLERİ

YKS tercihi yapmamış ve ya yapıp herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar için YKS ek tercih tarihleri büyük önem taşıyor. Ancak YKS ek tercihlerin yapılacağı tarih henüz açıklanmadı. Konuya ilişkin detaylar geldikçe haberimizde yer alacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum