YÖK Başkanı Erol Özver, açıkladı! 3 Nisanda üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor

YÖK Başkanı Erol Özver, açıkladı! 3 Nisanda üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor

Deprem nedeniyle eğitime ara verilmiş barınma nedeniyle yurtların depremzedelere tahsis edilmesi üzerine üniversitelerde yüz yüz eğitime ara verilmiş ne zaman açılacağı merak ediliyordu! 3 Nisan'da üniversitelerde yüz yüze eğitim başlanacağı duyuruldu.

Deprem nedeniyle 17 Şubat günü üniversitelerin ara vermesinin ardından YÖK Başkanı Erol Özver üniversiteli öğrencilere müjdeli haberi verdi. Üniversitelerin açılmasını dört gözle bekleyen öğrenciler ise 2022-2023 bahar dönemine 3 Nisan'da başlayacak.

"YÜZ YÜZE EĞİTİM İSTEĞE BAĞLI"

YÖK Başkanı Özvar'ın açıklamaları şöyle:Deprem bölgesinde bulunan üniversitelerimizde bulunan idari personel sayımız 30 bin civarındadır. Depremde 1589 öğrenciyi kaybettik. Yükseköğretim kurulu olarak depremin etkilerini azaltmak için bir takım tedbirler aldık. 17 Şubat 2023 tarihinde deprem nedeniyle 2022-2023 akademik yılında uzaktan öğretim olarak karar vermiştik.

YÖK Başkanı Erol Özver, açıkladı! 3 Nisanda üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor

ÖĞRENCİLER 3 NİSAN'DA YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLIYOR

3 Nisan 2023 tarihi itibarıyla 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemine mahsus olmak üzere, Halihazırda uygulanmakta olan uzaktan öğretim ile birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebilmesine, yükseköğretim kurumlarının bir dersin hem uzaktan öğretim ile hem de yüz yüze verilebilmesine ilişkin kararları ilgili kurullarında alarak gerekli düzenlemeleri yapmalarına,Yürürlükte olan “Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar”ın 6'ncı maddesinde yer verilen bir yarıyıldaki derslerin AKTS kredilerine göre en fazla yüzde 30’unun uzaktan öğretim yoluyla verilebileceği” yönündeki kısıtlamanın uygulanmamasına,
Haberin Devamı

Özel öğrenci olarak başka bir yükseköğretim kurumunda eğitime devam etmekte olan öğrencilerin bu eğitimlerini aynı şekilde sürdürebilmelerine,Nisan ayına ertelenmiş olan “derslere ait uygulamalar”ın, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarının alacağı kararlar ile ödev, proje vb. şekilde veya bahar dönemi içinde, yaz döneminde ya da bir sonraki eğitim ve öğretim döneminde yüz yüze yapılabilmesine,Bahar dönemindeki ara sınavların (özel öğrencilik hakkı verilen uygulama eğitimi içeren programlar hariç) "şeffaflık ve denetlenebilirlik" ilkesi esas alınarak uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrimiçi yapılmasına, yapılacak değerlendirmelerde; açık uçlu ya da çoktan seçmeli çevrimiçi sınavlar, ödevler, çevrimiçi kısa sınavlar, projeler, Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) etkinlikleri, ÖYS kullanım analitikleri ve benzeri uygulamaların kullanılabilmesine,.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.