Yüz yüze eğitim anasınıfı ve 1.sınıflarla başlayacak

Yüz yüze eğitim anasınıfı ve 1.sınıflarla başlayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 21 Eylül'de okulların anasınıfı ve 1.sınıflarla açılacağını açıkladı.

Koronavirüs vaka artışının devam ettiği bu günlerde okulların açılması tartışma konularını da beraberinde getirdi. Bir çok veli okulların açılmasını yanlış buluyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimi 21 Eylül'de başlatmakta kararlı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 21 Eylül’de belirli sınıflarda eğitimi başlatacaklarını duyurdu.

OKULA GELMEYEN ÖĞRENCİNİN DEVAM HAKKI KORUNACAK

Bu süreçte çocuğunu okula göndermek istemeyen velilere de kolaylık sağlandı. Buna göre veli mazeret sunarak çocuğunun evden eğitime devam edebilmesini sağlayabilecek. Okula gelmeyen öğrenci devamsız sayılmayacak.

Yüz yüze eğitim anasınıfı ve 1.sınıflarla başlayacak

Bakan Selçuk, ''21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece hâlihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle başlayacağız. İlkokul birinci sınıf öğrencilerimiz uyum haftasında bir gün, daha sonraki haftalarda ise haftada iki gün olacak şekilde okullarımızda olacak. 21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz.'' dedi.

YÜZ YÜZE VE UZAKTAN EĞİTİM BİRLİKTE UYGULANACAK

Sağlık Bakanlığı tavsiyesiyle, sınıf mevcudunun azaltılacağını ve çocukların okulda kalış sürelerini kısaltacaklarını ifade eden Selçuk, '' Eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak uzaktan eğitim yolu ile devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim imkânları bir arada kullanarak eğitim öğretime devam edilecektir. Sınıf mevcudunda sağlanan azalma, okul servislerine de aynı oranda yansıyacaktır.'' diye konuştu.

Yüz yüze eğitim anasınıfı ve 1.sınıflarla başlayacak

SOSYAL MESAFELİ OYUNLAR 

Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun rehberliğinde her türlü tedbiri aldıklarına dikkat çeken Selçuk, şöyle devam etti;

''Okul hayatını daha önce tecrübe etmemiş olan birinci sınıf öğrencilerimizi; seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim programımız, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacakları temassız oyunlarımız, titizlikle çalışılmış uyum haftası içeriklerimiz ve elbette ki bu süreci omuzlayacak öğretmenlerimizin gayretleriyle karşılayacağız.

Şu an tek gayemiz, evlatlarımızı sağlıkla okullarıyla buluşturabilmek ve 21 Eylül’de okula başlayacak çocuklarımızı güvenle karşılamak. Öğretmenlerimiz, okullarımız, tüm dikkatimiz ve özverimizle buna hazırız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.