2021 araç muayene ücreti ne kadar oldu?

2021 araç muayene ücreti ne kadar oldu?

Yeni yılın gelmesiyle birlikte maaşlardan vergilere kadar birçok alanda uygulanan zamlar, yılın ilk günleri geride kalmasına rağmen etkilerini koruyor. Araç sahipleri için muayene ücretlerine de güncelleme geldi. Peki araç muayene ücreti ne kadar oldu?

Araç sahiplerini pek de memnun etmeyecek bir haberle güne başlayan Türkiye, araç muayene ücretlerinin güncellenmesi üzerine 2021 yıl için geçerli fiyatları araştırmaya başladı. Trafiğe çıkmak için zorunlu tutulan ve aracını gerekli işlemlerden geçirmeyenlere ceza kesilen araç muayene ücretlerinin 2021 yılı için geçerli olacak fiyatlarına biz de haberimizde yer verdik. İşte detaylar...

2021 ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR?

2021 yılı otomobiller için araç muayene ücreti, 342 TL’den 20 kuruştan, 372 TL 88 kuruşa çıktı. Otobüs ve kamyon, 462 TL 56 kuruştan, 503 TL 86 kuruşa çıktı.

2021 araç muayene ücreti ne kadar oldu?

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, römork ve yarı römork muayene ücreti, 342 TL’den 20 kuruştan, 372 TL 88 kuruşa çıktı. Otobüs, kamyon, çekici ve tanker muayene ücreti, 462 TL 56 kuruştan 503 TL 86 kuruşa yükseldi. Traktör (römorklu, römorksuz),motosiklet ve motorlu bisiklet muayene ücretleri, 174 TL 64 kuruştan, 189 TL 98 kuruşa çıktı. Egzoz muayenesi de 80 TL’den 90 TL’ye çıkartıldı.

2021 yılı fiyat listesine göre, Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 189,98 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 372,88 TL

ARAÇ MUAYENESİ NEDİR?

Araç muayenesi, en basit tanımıyla, araçların trafiğe çıkmaya uygun olup olmamasının kontrol edilmesidir.  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunlu olan muayene, trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz taşıtların yolcu ve trafik güvenliliğine uygun nitelikleri taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesidir. Trafik muayenesinin amacı trafikteki taşıtların kusurlarının giderilerek bunların sebep olacağı kazaların önüne geçmektir diyebiliriz.

2021 araç muayene ücreti ne kadar oldu?

ARAÇ MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

  • Öncelikle TUVTURK sitesinden online randevu ya da telefon aracılığı ile randevu alınır.
  • Aracın borç durumu kontrol edilir. Borcu olan aracın muayene işlemi başlatılmaz. 
  • Egzoz emisyon ölçümünün geçerliliği kontol edilir. Geçerli olmayan araçlar 'Ağır kusurlu' olarak değerlendirilir ve muayene işlemi gerçekleşmez. 
  • Gerekli belgelerle randevu günü araç, alana götürülür. Gerekli belgeler şunlardır: Ruhsat (Trafik Tescil Belgesi) - Trafik Sigortası - Vekalet Durumu

2021 araç muayene ücreti ne kadar oldu?

ARAÇ MUAYENESİ YAPTIRILMAZSA NE OLUR?

raçlar bir gün bile geç muayene girdiklerinde muayene gecikme cezası ödemek durumunda kalırlar. Bu süre içerisinde araçların muayene edilmemesi halinde ise araç trafikten men edilir ve bu da kara yolunda kullanılamayacağı anlamına gelecektir. Yapılan muayene sonrasında araçta herhangi bir eksiklik olursa bu durumda muayene tekrarı istenecektir. Her aracın 3 kez muayene tekrar hakkı vardır. 

ARAÇ MUAYENESİ YAPTIRMAMA CEZASI NE KADAR?

Ticari amaçlı kullanılan araçların yıllık olarak düzenli bir şekilde muayene raporu alır. Bununla birlikte zamanı gelmesine karşın işlemlerin yaptırılması durumunda muayenesiz araç kullanma cezası 291 TL’dir. Ödeme esnasında uygulanan %25’lik indirim için cezanın 15 günlük süre zarfında ödenmesi gerekir. Bu süre cezanın tebliğ sonrasında başlatılır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.