Altının yükselmesinde merkez bankalarının aldığı karar etkili oldu

Altının yükselmesinde merkez bankalarının aldığı karar etkili oldu

Dünya altın ons fiyatı 2020 yılından günümüze dek yüzde 28,2 oranında artış gösterirken, son bir ayda yüzde 10'dan fazla yükseldi. Koronavirüsün salgınının ekonomilere verdiği zararın karşılanması

Dünya altın ons fiyatı 2020 yılından günümüze dek yüzde 28,2 oranında artış gösterirken, son bir ayda yüzde 10'dan fazla yükseldi. Koronavirüsün salgınının ekonomilere verdiği zararın karşılanması için merkez devletlerin merkez bankaları yüklü oranda para basarak altının rekorlara gitmesinde en büyük sebep oldu. Yatırımcıların son dönemlerde en büyük güvenli limanı olan altındaki yükseliş durmuyor. 2011 yılında yükseldiği bin 921 dolar düzeyini geçen altının ons fiyatı, dün iyi itibariyle 1.981 dolara çıkarak rekoru gördü. Yurt içinde gram altın, dün 444 liraya çıkarak rekorunu kırdı. Çeyrek altında fiyat ise 720 lirayı geçerken, Cumhuriyet altın cephesinde ise 2.900 lirayı aşıp 3 bin liraya doğru gidiyor. Uzmanlar, altının ons fiyatında 1.940 doların destek nokta olduğunu, 1.980 doların ise direnç nokta olduğunu, gram altın için ise 415 ile 430 TL bandının devam edeceğini düşünüyor.

Merkez Bankaları Da Altın Alıyor

Koronavirüsün neden olduğu ekonomik belirsizlikler sebebiyle yatırım yapanların yöneldiği güvenli limanı altın oldu. 2020 yılının ilk altı aylık döneminde altına dayalı fonlarda görünen yatırım miktarı 40 milyar dolar artık göstererek 200 milyar dolara yükseldi. Dünya Altın Konseyi (WGC) Haziran ayına ait raporda, altına yapılan yatırım fonlarının portföylerine yılbaşından bu döneme kadar 734 ton altın ilave edildi. Dünya genelinde fonların elinde tuttukları altın miktarı 3 bin 620 tonla rekor düzeye ulaştı. Altın alarak dolardan kurtulmak isteyen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Dünya Altın Konseyinin paylaştığı verilere göre, 2019 yılında en fazla altın alan ülke sıralamasında Türkiye ilk sırada yer alıyor. 2019 yılında 159 tonluk net altın alımı yapan Türkiye Merkez Bankası, bünyesinde altın rezerv oranını 412.5 tona yükseltti. 2019 yılında en fazla altın alan ülkeler sıralamasında Rusya Merkez Bankası 158,1 tonla ikinci sırada, Polonya 100 ton altınla üçüncü sırada ve Çin ise 95,8 tonluk altın alarak dördüncü sırada yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.