Asgari ücretin açıklanacağı tarih belli oldu

Asgari ücretin açıklanacağı tarih belli oldu

Milyonlarca çalışanın 2021 yılında alacağı asgari ücretin belirleneceği son toplantı 28 Aralık Pazartesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirilecek.

Türkiye'de 9 milyondan fazla kişinin asgari ücret üzerinden maaş aldığı ülkemizde gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun gerçekleştireceği toplantıya çevrilirken toplantının tarihi de belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2021 yılına ilişkin asgari ücreti belirleyeceği son toplantısının 28 Aralık Pazartesi saat 10.30'da bakanlık binasında yapılacağını açıkladı. Toplantıya  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlık edecek.

3 TOPLANTIDA RAKAM ÇIKMADI

Şu ana kadar yapılan 3 toplantıda taraflar asgari ücret önerisi açıklamadı. İşçileri temsil eden sendikalar asgari ücretin vergilerden muaf tutulmasını isterken, işveren sendikası TİSK ise hükümetin kendilerine vereceği desteklerin sürmesini istedi. Hükümet ise tarafların aralarında anlaşmasını bekliyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret her yıl Aralık ayında toplanan ve 15 üyeden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Komisyonda işçileri temsilen 5 kişi, işverenleri temsilen ve hükümeti temsilen 5 kişi bulunuyor. 

Komisyonda işçileri Türk İş, işverenleri ise TİSK temsil ediyor. Komisyonda kararlar oy çokluğuyla alınıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.