Bakanı Fatih Dönmez açıkladı: Tüm zamanların günlük elektrik üretim rekoru kırıldı

Bakanı Fatih Dönmez açıkladı: Tüm zamanların günlük elektrik üretim rekoru kırıldı

Türkiye enerji alanında yaptığı dev hamlelerle günlük elektrik üretimi konusunda rekor kırdı. Bu sevindirici gelişmeyi Bakan Fatih Dönmez sosyal medya hesabından "Üreten Türkiye'nin enerjisi rekorlar kırarak yükselmeye devam ediyor" diyerek duyururdu.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de enerji ihtiyacının büyük önem taşıyor. Türkiye son yıllarda enerjide dışa bağımlılığı azaltarak kendi ihtiycı olan enerşisini üretmek için dev yatrımlar yapmaya devam ediyor. Bu yatırımlar sonucunda içerde ihtiyaç olan enerjisini kendi üretmeye başlamış durumda.

Bu alanda sevindirici haber Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den geldi. Dönmez  "3 Eylül tarihinde tüm zamanların günlük elektrik üretim rekorunu kırdıK" diyerek. Söz konusu tarihte elektrik üretimi 1 milyar 7 milyon 331 bin kilovatsaate ulaştığının müjdesini verdi.
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmezsosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, günlük elektrik üretimi ve saatlik elektrik tüketiminde tüm zamanların en yüksek değerlerine 3 Eylül'de ulaşıldığını bildirdi.


"TÜRKİYE'NİN ENERJİSİ REKORLAR KIRARAK YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR"

Bakan Dönmez, Twitter hesabından günlük elektrik üretim ve tüketimine dair verileri paylaştı. Tüm zamanların günlük elektik üretim rekorunun 1 milyar kilovatsaat alışarak kırıldığını belirten Dönmez, "Üreten Türkiye'nin enerjisi rekorlar kırarak yükselmeye devam ediyor. Salgına rağmen günlük/saatlik elektrik üretiminde yeni rekorlarla Türkiye'nin enerjisine enerji kattık" ifadelerini kullandı.

5.jpg


ELEKTRİK ÜRETİMİ 1 MİLYAR 7 MİLYON KİLOVATSAAT OLDU

Paylaşıma göre, günlük elektrik üretiminde 1 milyar 7 milyon 331 bin kilovatsaat ile 3 Eylül'de tüm zamanların en yüksek değeri kaydedildi. Önceki rekor 2 Ağustos 2018'de 1 milyar 6 milyon 642 bin kilovatsaat ile kırılmıştı.

49 MİLYON 556 BİN KİLOVATSAAT İLE EN YÜKSEK TÜKETİM GERÇEKLEŞTİ

Saatlik elektrik tüketiminde de 49 milyon 556 bin kilovatsaat ile yine 3 Eylül'de saat 14.00'te tüm zamanların en yüksek değeri kaydedildi. Türkiye'de en yüksek talebin olduğu saatte 38 adet Keban Barajı'na denk üretim yapıldı ve aynı düzeyde elektrik tüketimi oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.