Borcu olanlara son çağrı! Sayılı günler kaldı: Yapmayan borçlu çıkacak

Borcu olanlara son çağrı! Sayılı günler kaldı: Yapmayan borçlu çıkacak

Binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren bir konuda önemli bir hatırlatma yapıldı. Borcu olan vatandaşların dikkatine sunulan hatırlatmaya göre, bugün resmen sona eriyor. İşte detaylar...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yapılandırma imkanından yararlanmak isteyen vatandaşları son kez hatırlatmak amacıyla bugün sosyal medya hesapları üzerinden bir duyuru yaptı. SGK'nın resmi açıklamasına göre, yapılandırmadan faydalanmak isteyenler için son başvuru tarihi bugün olarak belirlendi.

Vatandaşların vergi ve diğer sosyal güvenlik borçlarını yeniden yapılandırmak ve ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla sunulan bu fırsat, sona ermeden hemen önce son bir hatırlatma niteliğinde. SGK, bu duyuruyla birlikte vatandaşları son şanslarını değerlendirmeye davet ediyor.

Yapılandırma programı kapsamında vergi, prim, idari para cezası gibi borçların tamamının veya bir kısmının yapılandırılması ve bu borçlara bağlı gecikme zammı ve faiz yerine belirli bir oranda güncellenerek hesaplanan borcun ödenmesi imkanı sunuluyor.

Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin son başvuru tarihini dikkate almaları önemle vurgulanıyor. Son başvuru tarihinden sonra yapılandırma imkanının sunulmayacağı ve ödemelerin düzenlenen plana göre yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

ELİNİZİ ÇABUK TUTUN 

yapılandırma

Gelir İdaresi Başkanlığı, bazı alacakların yeniden yapılandırılması ve bazı kanunlarda yapılan değişikliklerle ilgili önemli bilgiler paylaştı. 7440 sayılı Kanun'dan yararlanmak isteyenler için son başvuru tarihi 3 Temmuz 2023 olarak belirlendi. Bu tarih, 30 Haziran 2023'ün resmi tatil olması nedeniyle seçildi.

Yapılandırma kapsamında şu fırsatlar sunulmaktadır:

Vergi ve diğer borçlar, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında güncellenerek hesaplanan borç tutarının ödenmesi,

2018-2022 yılları arasında matrah ve vergi artırımı yapan mükelleflere vergi incelemesi ve tarhiyat yapılmaması,

Motorlu taşıt vergisi, trafik para cezaları, idari para cezaları ve öğrenim/katkı kredisi alacaklarının asıllarının Yİ-ÜFE oranında güncellenerek hesaplanan borç tutarının ödenmesi,

İhtilafların sulh yoluyla sonlandırılması,

İşletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak düzeltilmesi,

Beyan edilmemiş gelirlerin cezasız ve faizsiz olarak beyan edilebilmesi,

Vergi incelemesi ve takdir işlemleri devam eden alacakların yapılandırılması,

Yapılandırılan tutarların peşin veya en fazla 48 aya kadar taksitler halinde ödenmesi,

Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan %90 indirim yapılması,

Trafik para cezaları ve idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde ceza asıllarından %25 indirim yapılması,

Vergi aslına bağlı cezaların tamamının, vergi aslına bağlı olmayan cezaların ise %50'sinin silinmesi,

Matrah ve/veya vergi artırımı sonucunda tahakkuk eden vergilerin peşin veya en fazla 12 eşit taksitte ödenmesi,

Matrah ve/veya vergi artırımı sonucunda tahakkuk eden vergilerin ilk taksit ödeme süresi içinde peşin olarak ödenmesi halinde bu vergilerden %10 indirim yapılması.

Yoğunluk yaşanabileceği göz önünde bulundurularak, vatandaşlara başvuruları son güne bırakmamaları önemle hatırlatılıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.