BOTAŞ, Ağustos ayı doğalgaz tarifesini açıkladı

BOTAŞ, Ağustos ayı doğalgaz tarifesini açıkladı

BOTAŞ, başta sanayiciler olmak üzere büyük kesim tarafından merakla beklenen Ağustos ayı için doğal gaz tarifelerini açıkladı. Buna göre yapılan açıklamada, bütün aboneler için sabit fiyat olarak belirlendi.

BOTAŞ, başta sanayiciler olmak üzere büyük kesim tarafından merakla beklenen Ağustos ayı için doğal gaz tarifelerini açıkladı. Buna göre yapılan açıklamada, bütün aboneler için sabit fiyat olarak belirlendi. Fakat BOTAŞ, gaz tüketiminin teşvik edilmesi noktasında oldukça önemli bir gelişmeye imza attı. Sanayiciler ve elektrik üreten santraller, yapılan sözleşmelerdeki miktarın üzerinde gaz talebi iletti veya çekti. Böylece bahsi geçen sanayici ve santraller, her bin metreküp gaz için bin 400 TL tüketim yerine bin 260 TL’den tüketecek. Şimdi bir de Temmuz ayına bir göz atalım. BOTAŞ’ın, üçüncü çeyrek içerisinde Rusya’dan ithal etmiş olduğu her bin metreküp gaz için ödediği fiyat, 230 dolar seviyesinden, 183 dolara kadar düştü. Firma, bu doğrultuda 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak şartıyla sanayi tarifesi bazında yüzde 9.6, santral tarifesi bazında da yüzde 12.5 indirime gitti. Sanayi için vergiler ayrı olmak üzere bin 550 TL’den ve santraller bin 600 TL’den bin 400 TL’ye kadar düşürüldü. Konut tarifesinde ise herhangi bir değişme yaşanmadı.

1 Ağustos’tan İtibaren Geçerli Olacak

Habertürk yazarı Olcay Dilek'in yaptığı habere göre; BOTAŞ, ilk olarak sanayici ve santraller kesimini kapsayan yerler için büyük öneme sahip olan yeni doğal gaz tarifelerini açıkladı. Böylece, 1 Ağustos tarihinden başlayarak gaz satış fiyatlarında bütün aboneler için fiyat sabit tutuldu. Sanayi ve santraller, bin 400 TL ile gaz alımı yapabilecek. Fakat, tüketiminin özendirilmesi açısından büyük bir adım atıldı. Sanayici ve elektrik üretimi yapan santraller, Ağustos ayı içerisinde BOTAŞ’la yaptıkları sözleşmedeki miktardan daha fazla doğal gaz talep etti ve ya da daha çok gaz aldı. Durum böyle olunca, her bin metreküp gaz alımı için bin 400 TL yerine bin 260 TL ödenecek. Bahsi geçen tutar, sadece sözleşmedeki miktarın aşan kısmına uygulanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.