Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu 'Nefes Kredisi'nin ayrıntıları paylaşıldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu 'Nefes Kredisi'nin ayrıntıları paylaşıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, tam kapanmanın ardından duyurduğu ve pandemi sürecinden olumsuz etkilenen KOBİlere destek olma amacıyla verilen nefes kredisinin ayrıntıları kamuyou ile paylaşıldı. İşte üst limit, faiz oranı ve vade sayısı...

Çin'in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, kepenk kapatan küçük esnafa destek olma amacıyla verilmesi planlanan nefes kredisinin ayrıntılar, Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerince paylaşıldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ilan edilen 17 günlük tam kapanmanın ardından yaptığı 'ulusa sesleniş' konuşmasında müjdelediği 'Nefes Kredi Paketi'nin 1 Haziran'da devreye giriceği öğrenildi. Hazine ve Maliye Bakanlığının bilgilendirmesine göre, koronavirüs salgınının olumsuz etkilerini sınırlama amacıyla KOBİlere uygun finansman desteği sunan 2021 Nefes Kredisi, 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde 1 Haziran itibarıyla uygulamaya alınacak.

5ca1c88545d2a0296419b735.jpg

NEFES KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK?

Yıllık cirosu 10 milyon TL'nin üzerine çıkmayan ve 2020 yılındaki cirosu, 2019 yılına oranla en az yüzde 25 düşüş kaydedilen ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak.

photo-2020-12-03-10-45-58.jpg

NEFES KREDİSİ NE KADAR?

2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİler için azami kredi miktarı 50 bin lira, cirosu 1 - 10 milyon lira arasında olan KOBİler için ise azami 200 bin lira kredi imkanı sağlanacak. TOBB ve oda-borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak.

maxresdefault.jpg

NEFES KREDİSİ NE ZAMAN GERİ ÖDENECEK? KAÇ TAKSİT YAPILACAK?

6 ay geri ödemesiz olduğu duyurulan 2021 Nefes Kredisi'nin geri ödemelerinde ilk taksit, kredi çekildikten 6 ay sonra ödenecek. Kredi ödemeleri, bankalara 12 eşit taksit halinde yapılacak.

31731.jpg

NEFES KREDİSİ FAİZİ NE KADAR?

2021 Nefes Kredisi'nde faiz oranı ise yıllık yüzde 17,5 olarak belirlendi. Söz konusu uygulamada, Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak.

x1080-1.jpg

NEFES KREDİSİ HANGİ BANKALARDAN ALINACAK?

Bakanlık açıklamasında, kredi paketine katılım sağlayan bankaların isimleri şöyle açıklandı:

  • TC Ziraat Bankası AŞ,
  • Türkiye Vakıflar Bankası TAO,
  • Türkiye Halk Bankası AŞ,
  • Türkiye İş Bankası AŞ,
  • T. Garanti Bankası AŞ,
  • Yapı ve Kredi Bankası AŞ,
  • Akbank T.A.Ş,
  • Denizbank AŞ,
  • Ziraat Katılım Bankası AŞ,
  • Vakıf Katılım Bankası AŞ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.