Ekonomide toparlanma devam ediyor

Ekonomide toparlanma devam ediyor

Türkiye ekonomisi ile ilgili olarak bazı göstergeler Mayıs ayının içerisinde başlayan toparlanma sinyalleri Haziran ayında da devam etti.

Türkiye ekonomisi ile ilgili olarak bazı göstergeler Mayıs ayının içerisinde başlayan toparlanma sinyalleri Haziran ayında da devam etti. AA muhabirinin, Türkiye İstatistik Kurumunun Haziran ayı ile ilgili olarak bazı verilerden almış olduğu bilgilere göre, büyüme hızının önemli göstergeleri arasında sanayi üretim endeksi, Haziran ayı itibariyle bir önceki aya nazaran yüzde 17,6 oranında artış gösterdi. Nisan ayında aylık olarak yüzde 30,2 oranında düşen endeks, Mayıs ayında ise yüzde 18 oranında artış gösterdi. Mayıs ve Haziran aylarında yaşanan bu yükseliş, reel sektörde kendini gösteren toparlanmanın sürdüğünü bize göstermiş oldu. Mart ile Mayıs ayları döneminde yıllık olarak gerileme gösteren sanayi üretim endeksi, Haziran ayında yıllık bazda yüzde 0,1 oranında artış gösterdi. Endeks, Nisan ayında yıllık bazda yüzde 31,3 oranında, Mayıs ayında da yine yüzde 19,4 oranında düşmüştü.

Normalleşme Sonrası Ekonomide Olumlu Etki Görüldü

Normalleşme adımları ekonomiye olumlu şekilde etki ederken ciro endeksi verilerinde de kendini gösterdi. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri alanında toplam ciro endeksi Haziran ayında bir önceki aya nazaran yüzde 19,5 oranında arttı. Endeks, Nisan ayında aylık olarak yüzde 24,7 oranında düşme göstermiş, Mayıs ayında ise yüzde 14 oranında yükselmişti. Yıllık olarak değerlendirildiği zaman da Nisan ve Mayıs ayları dikkate alındığında karşımıza çıkan düşmeden sonra endeks, Haziran ayında geride kalan yılın aynı ayına kıyasla yüzde 10,4 oranında yükseldi. Sabit fiyatlar ile perakende satış kapasitesi, Mart ve Nisan aylarında yaşanan düşüşten sonra Mayıs ayında aylık olarak yüzde 5,9 oranında artmıştı. Satış kapasitesi bu artma eğilimini Haziran ayında da devam ettirerek aylık olarak yüzde 16,5 oranında yükseldi. Endeks, yıllık olarak ise yüzde 0,8 oranında düştü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.