Erdoğan açıkladı! Tamamlayıcı emekli sistemi TES geliyor

Erdoğan açıkladı! Tamamlayıcı emekli sistemi TES geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran normalleşme kapsamı ilk Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, devlet destekli Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nin (TES) 2022'de yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, coronavirüs nedeniyle uzaktan yapılan görüntülü kabine  toplantılarını 2.5 ay sonra Beştepe'de yüz yüze gerçekleşen kabine  Toplantısı'nın ardından önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan ,1 Haziran'dan itibaren başlayan yeni normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararları açıklayan Erdoğan, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile ilgili de konuştu.

"2022'de devreye girecek"
Erdoğan.Beşteped'e gerçekleşen toplantının ardından yaptığı açıklamada, 25 yaş altı ve 50 yaş üstünün kolay bir şekilde istihdam edilmesi için çalışma başlatılacağını söyledi , Erdoğan,"Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. İlave destek de sağlayacağız. Çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecek. Devlet bu konuda elini taşın altına koyacak. İstihdam kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz. Uzun vadeli kaynak sağlayacak bir sistem kuracağız. Tamamlayıcı emeklilik sistemini de inşallah 2022'de yürürlüğe koyacağız" dedi.

tamamlayici-emeklilik-sistemi.jpg

Erdoğan, "Üretim, ticaret ve lojistik avantajlarımızla coronavirüs salgını sonrasında dünya ekonomisindeki yerimizi daha da güçlendireceğiz. İstihdam Kalkanı Paketi'ni dönem projesi olarak görmüyor, istihdamı destekleyecek kalıcı atılımın ateşleyicisine dönüştürmek istiyoruz. Enflasyonun, hedeflediğimiz seviyelere inmesini sağlayarak bu olumlu süreci desteklemekte kararlıyız. Türkiye, döviz kuru gelişmeleri bakımından diğer ülkelere kıyasla şu anda iyi bir durumdadır. Amacımız 2020'de yüzde 8,5 olarak belirlenen enflasyonu kademe kademe düşürerek 2021'de yüzde 6'ya, 2022'de yüzde 5'in altına indirmektir" diye konuştu.

Tamamlayıcı emeklilik nedir, kimler yararlanabilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada ilk kez kamu oyuna duyurduğu tamamlayıcı emeklilik sistemi ile  ilgil tüm merak edilenleri açıklıyoruz.

tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES), Bireysel Emeklilik Sistemi'nin yeniden yapılandırılmış halidir. Önceden Otomatik BES adı altında çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi'ne girmesi devlet tarafından destekleniyordu. Bu sistemde, çalışanın maaşının %3'ü oranında kesinti yapılıyordu ve Devlet Katkısı dışında işveren katkısı yoktu. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nde ise Devlet Katkısı devam ederken çalışandan olduğu gibi işverenden de kesinti yapılacak ve bu kesintiler senin hesabında aydan aya birikecek.

tes.jpg

Tamamlayıcı emekli  nasıl olacak?

 

- 2017'de başlayan otomatik bireysel emeklilik sistemi, TES haline gelecek.

- Çalışanların tamamı zorunlu olarak TES'e dahil edilecek.

- Hem çalışanın maaşından kesinti olacak hem işveren hem de devlet katkı sağlayacak.

- İşverenin mevcut yükünü arttırmayacak bir katkı formülü kurgulanacak. İşsizlik fonundan katkı yapılması da masadaki seçeneklerden biri.

- TES için az maaş alandan az, maaşı yüksek olandan daha yüksek kesinti yapılacak.

- Her çalışanın bir TES hesabı olacak ve tüm kesintiler bu hesapta birikecek.

- Tıpkı kıdem de olduğu gibi çalışan istediği zaman TES'ten çıkamayacak. Kademeli çıkış hakkı tanınabilir. Çalışan, emekliliği geldiğinde sistemden çıkabilecek.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi kimleri kapsayacak ?


Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) sosyal tarafların mutabakatı ile kurulacak bir sistem olacak. Yeni işe girip, emekliliği uzun olanlar TES'E ve fonlu sisteme dahil edilecek. Yaş sınırının üstünde olanlar ile emekliliğine az kalan çalışanlar ise TES'e dahil edilmeyecek.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.