Esnaf ve Sanatkarların Kredi Ödemeleri 3 Ay Ertelenecek

Esnaf ve Sanatkarların Kredi Ödemeleri 3 Ay Ertelenecek

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınının ekonomik olarak olumsuz yönde etkilenen esnaf ve sanatkarlar için Cumhurbaşkanı Kararıyla duyurulan var olan krediler 3 ay süre boyunca ertelenebilecek.

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınının ekonomik olarak olumsuz yönde etkilenen esnaf ve sanatkarlar için Cumhurbaşkanı Kararıyla duyurulan var olan krediler 3 ay süre boyunca ertelenebilecek. Alınan bu karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kararın içeriğine göre 30 Haziran 2020 tarihinde ve bu tarihin daha öncesinde kullanılmış olan düşük faizli krediler sebebiyle ortaya çıkan borçlardan 1 Temmuz 2020 tarihi ile 30 Eylül 2020 tarihi döneminde vadesi dolacak olan krediler, kararın yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren itfa edilmeyen borçlar, başvuru şartı aranmadan faiz tahakkuk ettirilip ve taksit sayısında değişiklik yapılmadan 3 aylık süre boyunca ertelenecek. Cumhurbaşkanı kararıyla alınan bu karar, kredisini erteleyecek olan esnaf ve sanatkarlardan, erteleme dönemi süresince iş yerlerinde çalışan sayısında azalmaya gidemeyeceğine yönelik olarak taahhütname alınacak. İş yerlerindeki çalışan sayısında bir azalmaya giden esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamı dışına çıkarılacak.

Erteleme Yapıldığı Takdirde Faiz Tutarı Tüm Taksitlere Dağıtılacak

Kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle ve Halk Bankası kanalı üzerinden ertelemesi yapılan borçlar taksit sayısında herhangi bir değişime uğratılmadan faiz tahakkuk ettirildikten sonra diğer bütün taksitlere eşit oranda dağıtılacak yansıtılacak. Diğer merak edilen soru ise erteleme işleminden kimlerin yararlanacağı olmaktadır. Açıklanan kararda 1 Temmuz ile 30 Eylül tarihleri arasında vadesi oluşacak olan ve 1 Temmuzdan itibaren itfa edilmeyen borçları bu kapsamda olacak. Diğer bir yandan ise kredi kullanma tercihinin 30 Hazirandan önce olması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.