Euro Bölgesinde Enflasyon Yükseldi

Euro Bölgesinde Enflasyon Yükseldi

Euro Bölgesinin senelik enflasyon verileri açıklandı. Buna göre bu bölgede Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerin hafiflemesinin devam ettiği, Temmuz ayına ait enflasyon verisinin de buna bağlı olarak yüzde 0,4 oranında artış gösterdiği bildirildi.

Euro Bölgesinin senelik enflasyon verileri açıklandı. Buna göre bu bölgede Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerin hafiflemesinin devam ettiği, Temmuz ayına ait enflasyon verisinin de buna bağlı olarak yüzde 0,4 oranında artış gösterdiği bildirildi. Avrupa İstatistik Ofisi tarafından, Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin Temmuz ayına ait olan enflasyon verileri yayımlandı. Yayınlanan verilere göre, Euro Bölgesi'nde Haziran ayında yüzde 0,3 oranında olan yıllık enflasyon değeri, Temmuz ayı içerisinde yüzde 0,4 oranında yükselme kaydetti. AB'de ise Haziran ayında yüzde 0,8 oranında olan yıllık enflasyon değeri, Temmuz ayında  yüzde 0,9 oranında açıklandı.

En Yüksek Enflasyon Değeri Macaristan'da Görüldü

AB üyesi olan ülkeler içinde Temmuz ayında en yüksek enflasyon değerinin yüzde 3,9 oranla Macaristan olduğu, ikinci sırada yüzde 3,7 oranla Polonya olduğu ve üçüncü sırada da yüzde 3,6 oranla Çekya olduğu açıklandı. Bahsi geçen zaman diliminde en düşük enflasyon oranı ise yüzde eksi 2,1 oranla Yunanistan olurken, onu yüzde eksi 2 oranla Güney Kıbrıs Rum Yönetimi izledi. Ayrıca yüzde eksi 1,3 oranla da Estonya üçüncü sırada yer aldı. Enflasyon oranı, geride kalan ayda Almanya'da yüzde 0 olurken, Fransa'da yüzde 0,9, İtalya'da yüzde 0,8 ve İspanya'da yüzde eksi 0,7 oranında gerçekleşti. Euro Bölgesi'nde para politikası yürütmeden sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası yaptığı açıklamada, bu bölge bazında fiyat istikrarının sağlanması için yüzde 2 oranının biraz altında kalınması gerektiğini fakat yüzde 2'ye yakın düzeyde olmanın enflasyonu olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.