Euro Bölgesinde Toparlanma Tahmin Edilenden Daha İyi Gerçekleşti

Euro Bölgesinde Toparlanma Tahmin Edilenden Daha İyi Gerçekleşti

Euro Bölgesi, Almanya ve Fransa gibi ülkelerden yapılan satın alma yöneticileri endekslerine göre toparlanmanın beklenen orandan daha iyi yerlerde olduğunu gösterdi.

Euro Bölgesi, Almanya ve Fransa gibi ülkelerden yapılan satın alma yöneticileri endekslerine göre toparlanmanın beklenen orandan daha iyi yerlerde olduğunu gösterdi. Euro Bölgesinin ekonomisi Temmuz ayı içerisinde geride kalan beş aylık zaman diliminde şu ana kadar ilk defa bir gelişme kaydetti. IHS Markit tarafından paylaşılan verilere göre, Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) hizmet ve imalat alanlarının ikisi üzerinde de gelişmenin kaydedilmesi ile beraber iki seneden daha çok bir sürenin en büyük seviyesine yükselmiş oldu. Euro bölgesinde hizmet sektöründe PMI, 51 olan tahminlere karşın 55.1, imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksinde ise 50.1 olan tahminlere karşın 51.1 seviyesine çıktı. Almanya koronavirüs salgını ile yaptığı mücadelede de iyi bir seviye daha yükseldi ve temel aktivite göstergesinde son beş aydan bu döneme kadar ilk defa yükseliş gösterdi. IHS Markit tarafından paylaşılan verilere göre bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Haziran ayında meydana gelen 47 seviyesinden 55.5 seviyesine çıktı. Paylaşılan bu veri ekonomistlerin tahmin ettiği ve eşik değer olarak kabul edilen 50 seviyesinin üzerinde gerçekleşmiş oldu.

Hizmet Sektörü Toparlanmada Başı Çekiyor

Açıklanan Markit raporuna göre, Temmuz ayında gerçekleşen toparlanma hizmet sektörü liderliğinde oldu, imalat tarafında ise ihracatta ufaktan bir artış meydana geldi. Bu duruma rağmen, 30 imalatçı tarafından ortaya atılan verilere göre fabrika istihdamında düşüş oldu. Fransa ekonomisinde de Temmuz ayı içinde üçüncü çeyrekte virüsten kaynaklanan daralmadan sonra tahmin edilen orandan daha iyi toparlanma oluştu. Haziran ayı içinde imalat sektörünün satın alma yöneticileri endeksi 53 olan tahminlere karşın 52 seviyesinde oluştu. Hizmet sektörü PMI verisi ise 52.4’lük oranla tahmin edilen oranın üzerine çıkıp 57.8 seviyesine ulaştı. Bununla birlikte talep ihracatta oluşan düşüşün sürmesine rağmen yurt içi satışlar liderliğinde güç kazandı. Birleşik Krallık'ta Temmuz ayında öncü imalat PMI endeksi, 52 düzeyindeki tahminlere karşın 53.6 seviyesine çıktı. Bileşik PMI ise 57.1 seviyesine yükseldi. Endekste 50 eşik oranının üzeri genişlemeye, bu oranın altı ise daralmaya işaret etmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.