Fahiş fiyat artışı yapan 495 firmaya 15,5 milyon TL ceza kesildi

Fahiş fiyat artışı yapan 495 firmaya 15,5 milyon TL ceza kesildi

Son zamanlarda sosyal medya aracılığıyla yayılarak gündeme oturan ve vatandaşı mağdur eden fahiş fiyatlara karşın bakanlık harekete geçti. Yapılan açıklamada, fahiş fiyat artışı yapan 495 firmaya 15,5 milyon TL ceza kesildiği belirtildi.

Son zamanlarda gündemden düşmeyen fahiş fiyat artışlarına karşı Bakanlıktan ilk hamle geldi. Geçtiğimiz gğnlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyailişkin olarak 'Mutlaka çözeceğiz' açıklamasının ardından bugün Ticaret Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamada, ürünlerinde fahiş fiyat artışı yaptığı belirlenen 495 firmaya 15,5 milyon TL ceza kesildiği belirtildi.

DENETİMLERE DEVAM EDİLECEK

Ticaret Bakanlığınca yapılan açıklamada, son zamanlarda gleen vcatandaş başvuruları ve resen çalışmalar kapsamında, serbest piyasa ekonomisine zarar vermeyecek şekilde gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinde arz - talep ilişkisine uymayan fiyat artışlarını belirleme amacıyla 81 ilde denetimler gerçekleştrildiği ve bu denetimlere bir süre daha devam edileceği ifade edildi. 

Fahiş fiyat artışı yapan 495 firmaya 15,5 milyon TL ceza kesildi

HAKSIZ FİYAT ARTIŞINA 10 BİNDEN 100 BİNE VARAN CEZA

Bakanlık il müdürlükleri ve Teftiş Başkanlığının katılımıyla yapılan denetlemelerin sonucunda, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilen tespitlerle birlikte haksız fiyat artışı yaptıkları saptanan firmalar hakkında 10 bin 911 liradan 100 bin 910 liraya, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu belirlenenlere ise 54 bin 555 liradan 545 bin 550 liraya varan idari para cezası yaptırımı uygulanacak.

Fahiş fiyat artışı yapan 495 firmaya 15,5 milyon TL ceza kesildi

120 FİRMAYA 3 BUÇUK MİLYON İDARİ PARA CEZASI

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman bakanlıkları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri, perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun dün gerçekleştirilen toplantısında, 120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.