Havayolu Çalışanları Salgından Dolayı Olumsuz Etkilendi

Havayolu Çalışanları Salgından Dolayı Olumsuz Etkilendi

Covid-19 salgını sebebiyle toplamda 400 bin dolaylarında havayolu firması çalışanları ya işinden ayrılmak zorunda kaldı ve ücretsiz olarak izne çıkarıldı ya da işten çıkarılabilme ihtimallerinin olduğu kendilerine bildirildi.

Covid-19 salgını sebebiyle toplamda 400 bin dolaylarında havayolu firması çalışanları ya işinden ayrılmak zorunda kaldı ve ücretsiz olarak izne çıkarıldı ya da işten çıkarılabilme ihtimallerinin olduğu kendilerine bildirildi. Havacılık, salgının bilet satışındaki oranlara çok ağır bir darbe indirdi ve havayolu firmaları ellerinde bulunan nakdi tüketmek zorunda kaldı. Bununla beraber çoğu iş sektöründen daha fazla miktarda olumsuz etkilendi. Bütün dünyada aktif olarak hizmet veren havayolu firmaları sınırların kapanması sebebiyle uçuşlarını kesmek zorunda kaldı. Virüsün neden olduğu korku ve karantina süresi sebebiyle özellikle uluslararası alanda yapılan uçuşlara yönelik olarak seyahat iştahı düşüş gösterdi.

Binlerce Havayolu Çalışanı İşsiz Kalabilir

Bloomberg News'in yapmış olduğu hesaplama oranına göre ​British Airways, Deutsche Lufthansa AG, Emirates Airline ve Qantas Airways Ltd. bünyesinde yer alan çalışanlarından binlercesini işten çıkarmak veya ücretsiz izne çıkarmak şeklinde yöntemleri hayata geçiren havayolu firmaları arasında yer alıyor. Amerika Birleşik Devletlerinde 50 milyar dolarlık kurtarmanın şartı olan işten çıkarma yasağının Eylül ayının içerisinde kaldırılmasından sonra birçok havayolu firması buna benzer şekilde adımlar atacağı tahmin ediliyor. Delta Air Lines Inc., United Airlines Holdings Inc. ve American Airlines Group Inc. gibi firmalar şimdiden 35 bin kişiden fazla personelinin işlerini kaybedebileceklerine yönelik olarak uyarılar yapmış durumdalar. Sayılan bu üç firmanın toplam var olan iş gücü kaybı ise yıl sonuna kadar 100 bine ulaşabilir. Pilotlar ve kabin ekipleri de, mevcut işlerini korumalarına karşın yapılan ücret kesintileriyle karşı karşıya gelmek durumunda kalıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.