Hükümetten yeni evlenecek gençlere hibe: Çeyiz desteğine 350 milyon lira bütçe ayrıldı!

Hükümetten yeni evlenecek gençlere hibe: Çeyiz desteğine 350 milyon lira bütçe ayrıldı!

Devlet, evlenmeye karar veren ancak maddi kısıtlamalar nedeniyle bunu gerçekleştiremeyen gençlere destek elini uzattı. Çeyiz desteği için ayrılan 350 milyon liralık bütçe kapsamında, yeni evlenecek gençlere, maaşlarının 6 katı kadar destek sağlanacak.

Evlilik hayaliyle yanıp tutuşan ancak maddi yetersizlik sebebiyle bu hayalini gerçekleştiremeyen gençler için müjdeli haber geldi. Evlenme ödeneği olarak da bilinen çeyiz desteği kapsamında, ilk evliliklerini gerçekleştirecek kişilere, devlet tarafından geri ödemesiz, maaşın tam 6 katı hibe verileceği belirtildi.

Yetim aylığı ve geliri alan kız çocukları için sağlanan destekte yaş sınırı bulunmamakla birlikte ilk şart, ilk evliliğin gerçekleştiriliyor olması şeklinde belirtildi.

photo-2020-12-03-10-45-59-5.jpg

SADECE KIZ ÇOCUKLARINA ÖDENİYOR

Evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamında anne, babasından aylık, gelir alan kız çocuklarına evlenmeleri halinde ödeniyor. Ölüm aylığı, geliri alırken evlenmiş olmamak gerekiyor. Erkek çocuklarına ödenmiyor. Bağ-Kur'dan yetim aylığı alanlar da yararlanabiliyor.

jeremy-wong-weddings-464ps-noflw-unsplash.jpg

İLK EVLİLİKLER İÇİN GEÇERLİ

Devlet desteğinden, boşanmış, dul olanlar ve ilk evliliğini gerçekleştirmeyenler ya da nikah tazeleyenler yararlanamıyor.

photo-2020-12-03-10-46-00-2.jpg

2 YILLIK MAAŞI, TEK SEFERDE ÖDENECEK

Evlilik ödeneği, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan son aylık veya gelirin 2 yıllık tutarı kadar ödenecek. Yani daha önce alınan miktarın 24 katı kadar olan bu ödenek kapsamında, 750 TL maaş alan bir kişi, çeyiz desteği adı altında 18 bin lira hibe alabilecek.

petr-ovralov-jnpttmrlb-y-unsplash.jpg

HİÇBİR KOŞULDA GERİ ÖDENMEYECEK

Destek alarak evlenen kişinin boşanması halinde, anne veya babasının gelirini almak için 2 yıl beklemek zorunda. Ancak parayı iade etmek gibi bir durum söz konusu değil. Kişi, boşansa dahi hibe desteğini geri ödemeyecek.

photo-2020-12-03-10-46-02.jpg

BAŞVURU YERİ

Çeyiz desteği almak isteyen kişilerin, bulundukları yerdeki sosyal güvenlik il müdürlükleri ve merkezlerine başvuru yapmaları gerekiyor.

tom-the-photographer-aexjouph2n4-unsplash.jpg

EŞİN HAYATINI KAYBETMESİ HALİNDE MAAŞ HEMEN BAĞLANACAK

Evlilik kaç kez yapılırsa yapılsın yalnızca bir kez alınan çeyiz desteği alan kişiler, boşanma halinde aylığı 2 yıl sonra alabilmekle birlikte eşini kaybeder ve eşinden dolayı yetim aylığı almaya hak kazanırsa aylığı hemen alabilir.

photo-2020-12-03-10-45-59-4.jpg

ÇEYİZ DESTEĞİ HAKKINDA

İlk kez 2016 yılında hayata geçirilen ve gençleri evliliğe teşvik etmek amacıyla başlatılan çeyiz hesabına 60 ay ve üzerinde para yatıranlara hesapta biriken paranın yüzde 25'i 11 bin 32 lirayı geçmemek üzere devlet katkısı olarak veriliyor.

beatriz-perez-moya-m2t1j-6fn8w-unsplash.jpg

Yaklaşık 25 bin gencin katıldığı çeyiz hesabında biriken para 100 milyon liraya yaklaştı. Devlet son iki yılda çeyiz, konut hesabına yaklaşık 350 milyon liranın üzerinde katkı sağladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.