İşi olmayan kişilere devlet yardım eli uzattı! Bu şartlara göre 5.365 TL ödeme yapılacak

İşi olmayan kişilere devlet yardım eli uzattı! Bu şartlara göre 5.365 TL ödeme yapılacak

Asgari ücrete yapılan yüzde 34'lük zammın ardından işsizlik maaşı da gündemde! Tüm detaylar haberimizde...

İşsizlik maaşı için başvuru süreci ve ödeme detayları önemli konular arasında yer alıyor. İşten çıkarılan veya kendi isteğiyle işinden ayrılan kişiler, işsizlik maaşı başvurusu için işten çıkış belgesi alarak 1 ay içinde İŞKUR'a başvuruda bulunmalıdır. Başvurunun gecikmesi durumunda ise ödeme yapılmamaktadır. Başvurular, iskur.gov.tr veya e-devlet üzerinden tamamlanabilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI

1

İşsizlik maaşı ödemesi için sigorta primi şartı da bulunmaktadır. Son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primi ödemiş olmak gerekmektedir. İşten çıkarılma durumlarında ise son 120 günlük prim ödemesi olan kişiler işsizlik maaşından faydalanabilmektedir.

Ödeme tutarları, prim ödeme süresine bağlı olarak belirlenir. En az 600 gün prim ödemesi olanlara 6 ay, 900 gün prim ödemesine 8 ay, 1080 gün prim ödemesine 10 ay süreyle işsizlik maaşı ödemesi yapılır. Prim ödemeleri genel sağlık sigortası üzerinden devlet tarafından karşılanır ve işsizlik maaşı alan kişinin eşi ve çocukları da sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

İşsizlik maaşı ödemeleri, başvurunun yapıldığı ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. Ödemeler her ayın 5'inde kimlik kartıyla herhangi bir PTT şubesinden alınabilir. Ancak maaşın 6 ay içinde çekilmesi gerekmektedir, aksi halde maaş İŞKUR'a geri gönderilir.

İşsizlik maaşının kesilmesi durumları da bulunmaktadır. İŞKUR tarafından gelen teklifi haklı bir nedene bağlı olmadan reddedenlerin işsizlik maaşı ödeneği kayıt dışı kalır. Ayrıca, sigortasız çalıştığı tespit edilen kişilerin maaşına son verilir. Emeklilik nedeniyle yaşlılık aylığı almaya başlayanlar ise İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme eğitimini reddederse maaşları kesintiye uğrar.

İşsizlik maaşı başvurusu ve ödeme detayları, işsizlikle mücadele eden vatandaşlarımız için önemli bir konudur ve zamanında başvuru yapmak, belirlenen şartları karşılamak ve süreci dikkatli takip etmek önemlidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.