İspanya ekonomisinde büyük daralma

İspanya ekonomisinde büyük daralma

Avrupa'da yer alan en önemli ülkelerden biri olan İspanya'nın ekonomisi, yılın ikinci çeyreği itibariyle bir önceki çeyreğe nazaran yüzde 18.5 oranında küçüldü.

Avrupa'da yer alan en önemli ülkelerden biri olan İspanya'nın ekonomisi, yılın ikinci çeyreği itibariyle bir önceki çeyreğe nazaran yüzde 18.5 oranında küçüldü. Bu oranlar ülke ekonomisinin 1970 yılından günümüze kadar oluşan en yüksek düşüş olarak tarihe geçti. İspanya ekonomisine ait 2020 yılının ikinci çeyreğinde oluşan oranlar açıklandı. Açıklanan verilere göre önceki çeyreğe nazaran yüzde 18.5 oranında daralarak, büyük bir küçülmenin olduğu görüldü. İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü, ikinci çeyreğe ait büyüme rakamlarını açıkladı. Yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik etkilerin en çok zarar gördüğü ülkelerin en başında bulunan İspanya'da, ilk çeyrekte açıklanan yüzde 5,2 oranındaki daralmanın ardından ikinci çeyrekte yine bir daralma söz konusu oldu ve yüzde 18.5 oranında bir daralma yaşandı. İspanya ekonomisi ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında ise yüzde 22.1 daraldı.

İkinci Çeyrekte Ekonomi Daraldı

İspanya ekonomisi 2020 yılının ikinci çeyreği itibariyle yüzde 16.6 ve yıllık olarak da yüzde 19.7 daralması rahmin ediliyordu. Bununla beraber ülke ekonomisi beklenen rakamlarında üzerinde küçülürken, paylaşılan veriler İspanyol ekonomisinin 1970 senesinden günümüze kadar kayıtlara geçen en yüksek daralma olarak kayıtlara geçti. Ayrıca hane başı düşen tüketim miktarı yüzde 21.2 oranında, sermaye birikimi ise yüzde 21.9 oranında düşüş yaşadı. İspanyol basınında yer alan haberlere göre ekonomide tarihi çöküş başlıkları atıldı. İspanya'da işsizlik oranları son açıklanan verilere göre yüzde 15.6 oranında paylaşıldı. Koronavirüs krizinin devam etmesi durumunda ise yıl bitiminde bahsi geçen oranın yüzde 23.6 değerine kadar çıkacağı gelen tahminler arasında yer alıyor. Avrupa Birliği'nin salgının ekonomide yarattığı etkileri azaltmak amacıyla kabul ettiği kurtarma paketinden en fazla yararlanmak ülke olan İtalya'nın ardından diğer büyük yardımı ise İspanya alacak ve toplamda 140 milyar Euro alacağı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.