Kadınlara dev destek Bakanlıktan geldi! Başvuru yapan kadınlara 1.875 TL yardım parası bağlanacak!

Kadınlara dev destek Bakanlıktan geldi! Başvuru yapan kadınlara 1.875 TL yardım parası bağlanacak!

Aile Bakanlığı, ihtiyaç sahibi hanelere yönelik destek ödemelerine devam ediyor. Son haberlere göre, dul ve yetim aylığı alan kadınlar için özel bir imkan sunulduğu bildirildi. Ödemelerle ilgili detaylar haberimizde...

Aile Bakanlığı tarafından aktarılan son habere göre, çalışan bir eşin vefat etmesi durumunda geride kalan eş veya çocukları bulunmuyorsa, anne veya babaya maaş bağlanmaktadır. Kanunlar üzerinde yapılan düzenlemelere göre, eşin son maaşının yüzde 75'i bağlanırken, eşin çalıştığı durumlarda ise bu oran yüzde 50'ye düşmektedir. Eğer iki veya daha fazla yetim çocuk varsa, eş için yüzde 50 oranında maaş bağlanırken, çocuklara ise yüzde 25 oranında maaş verilmektedir.

ÖRNEK HESAPLAMA

1

Örneğin, en düşük emekli maaşı olan 5.500 TL üzerinden hesaplama yapılırsa, yüzde 25'lik kısım 1.375 TL, yüzde 50'lik kısım 2.750 TL ve yüzde 75'lik kısım ise 4.125 TL olarak belirlenmektedir. Geçmiş dönemlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla en düşük emekli maaşı 7.500 TL'ye yükseltilmiştir. Yüzde 25 oranında maaş verilmesi durumunda, kadınlara 1.875 TL ödeme yapılmaktadır.

Başvuruda bulunmak isteyenler için belirli şartlar bulunmaktadır. Ödeme hakkından faydalanmak için çocukların 25 yaşına kadar üniversiteye gitmeleri gerekmektedir. Erkek çocuklar ise 18 yaşına geldiğinde ödemelerden yararlanamamaktadır. Ancak kız çocukları, evlenip soyadlarını değiştirene kadar ödeme almaya devam edebilmektedir.

Bu düzenlemelerle birlikte, çalışan eşin vefatı durumunda geride kalan aile bireylerine maddi destek sağlanması hedeflenmektedir. Aile Bakanlığı, bu ödemelerin düzenli ve adil bir şekilde yapılması için çalışmalarını sürdürmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.