Kargo gemisinden sızan petrolün yarısı tahliye edildi

Kargo gemisinden sızan petrolün yarısı tahliye edildi

Hint Okyanusu'nda yer alan bir ada ülkesi Morityus etrafında karaya oturan Japonya'da faaliyet gösteren bir firmaya ait olan kargo gemisinden sızan petrolün yarısı değerindeki bölümünün tahliye edildiği açıklandı.

Hint Okyanusu'nda yer alan bir ada ülkesi Morityus etrafında karaya oturan Japonya'da faaliyet gösteren bir firmaya ait olan kargo gemisinden sızan petrolün yarısı değerindeki bölümünün tahliye edildiği açıklandı. Japonya tarafında kamu yayıncısı olan NHK’nın yapmış olduğu habere göre, Japon Mitsui OSK Lines şirketi, geride kalan ay sonunda karaya oturan MV Wakashio yük gemisinin bünyesinden dışarı sızan petrol ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Şirket, kargo gemisinin içerisinden 1000 tona yakın bir petrol sızıntısının olduğunun tahmin edildiğini, şu ana kadar ise 460 ton petrolün geri tahliye edildiğini duyurdu. Yük gemisinde hazırda bekletilen 1600 ton ağırlığında kalın petrolün, 200 ton ince özelliğe sahip olan petrolünde tahliye edileceğini aktaran şirket, kötü hava koşulları sebebiyle tahliyenin olumsuz etkilediğini söyledi.

6 Kişiden Oluşan Uzman Ekibin Yola Çıktığı Duyuruldu

Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama göre, Sahil Güvenlik ve Uluslararası İşbirliği Ajansı olan kurumdan 6 kişilik uzman ekinin Morityus'a doğru yola çıktığını aktardı. Morityus Başbakanlık görevini yerine getiren Pravind Jugnauth, Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklama ile, yük gemisinden okyanusa sızan petrolün ardından çevresel acil durumu konusunda seferberlik ilanı yaptıklarını duyurdu. 25 Temmuz tarihinde karaya oturan ve ardından petrol tankında meydana gelen çatlama sebebiyle Panama bandıralına sahip gemi, Kyodo ajansının haberine göre Çin'den yola çıkarak daha sonra Singapur ve Brezilya'ya doğru hareket ediyordu. Tatil bölgesi olan Pointe d'Esny açıklarında yer alan gemide yaşanan sızıntı sebebiyle dünyada tanınan mercan resiflerini bünyesinde bulunduran Morityus'un turizm anlamında büyük oranda olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.