Kısa Çalışma Ödeneği Bu Hafta Netlik Kazanacak

Kısa Çalışma Ödeneği Bu Hafta Netlik Kazanacak

Temmuz ayının son dönemine dek bütün sektörler için uzatılan kısa çalışma ödeneği için, 1 Ağustos sonrasında yeni dönemin başlayacağı biliniyor.

Temmuz ayının son dönemine dek bütün sektörler için uzatılan kısa çalışma ödeneği için, 1 Ağustos sonrasında yeni dönemin başlayacağı biliniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir kararı açıklamazsa, kısa çalışma ödeneği konusunda kolaylaştırıcı hükümler, Temmuz ayının sona ermesiyle bitecek. TBMM’den geride kalan günlerde çıkan yasa hükmü gereğince, Erdoğan’ın bazı sektörlerde kısa çalışma ödeneğini uzatma ihtimalinin olduğu ya da tamamen bitireceğim tahmin ediliyor. Kısa çalışma ödeneği, salgının ortaya çıkmasıyla beraber, mart ayının sona ermesiyle kolaylaştırılmıştı. Kısa çalışma ödeneği üzerinden ücret ödenebilmesi için şartlar, son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı olarak çalışmışlık şartı 450 güne indirilmiş, son 90 gün bulunduğu iş yerinde de sigortalı olmak şartı da 60 güne kadar düşürülmüştü. Bununla beraber bir çok işyerinin kısa çalışma uygulamasına başvurması sağlanarak, bahsi geçen uygulamanın ise haziran sonuna dek devam etmesi açıklanmıştı. Daha sonra kabul edilen yasayla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “kolaylaştırılmış koşullarla kısa çalışma dönemini” uzatma yetkisi tanımlanmıştı. Haziran ayının son haftası içerisinde bu yetkiyi kullanmayı seçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa çalışma uygulamasında bir ay daha uzatılması açısından karar vermişti. Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren kararın ardından, haziran ayının sonuna dek başvuru yapmış olan iş yerlerinin bu imandan yararlanması saplanmış, yeni başvuru alınmayacağı da kararlaştırılmıştı.

Kısa Çalışma Ödeneğinde Gelişmeler Bu Hafta Netleşiyor

Temmuz ayının son haftasında ise, Ağustos ayında süren kısa çalışma uygulamasının yeni halinin netleşmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bütün sektörler adına “kolaylaştırılmış kısa çalışma ödeneği” uygulamasını tekrar uzatabilme yetkisi de var. Fakat geçen hafta TBMM’de oylama yapılarak kabul edilen ve onayı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilen mini istihdam paketi, kısa çalışma ödeneğinden yalnızca belirli sektörlerin kapsam altına alınarak uzatılmasına imkan sağlıyor. Bu duruma göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinde kolaylaştırılmış dönem için sektör basılı olarak farklı ya da bir bütün halinde süreyi uzatabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.