Konut Sektörü Enflasyondan Fazla Getiri Sağlıyor

Konut Sektörü Enflasyondan Fazla Getiri Sağlıyor

Toparlanmanın büyük oranda görüldüğü Konut Fiyat Endeksi (KFE) 2020 yılının Ocak ayından başlayarak enflasyonun üstünde getirisi olmaya başladı.

Toparlanmanın büyük oranda görüldüğü Konut Fiyat Endeksi (KFE) 2020 yılının Ocak ayından başlayarak enflasyonun üstünde getirisi olmaya başladı. Böylelikle fiyat endeksleri 29 ay gibi bir aradan sonra yeniden pozitif getiriye geçti, Merkez Bankasının paylaştığı verilere bakıldığında bahsi geçen sektörde mayıs ayı içerisinde elde edilen reel getiri oranı yüzde 10.6'ya çıktı. Gerçekleşen bu artışta konut kredisi faiz oranlarındaki gerilemenin konut satışlarında olumlu etkinin olması ve yeni konut arzında azalmanın etkili olduğu ifade ediliyor. Merkez Bankası verilerine bakıldığında içinde bulunduğumuz yılın Ocak ayı içerisinde konut fiyat endeksinde yüzde 12.4 nominal artış meydana gelirken, yaşanan artış Şubat ayında yüzde 13,94 olarak gerçekleşti. Daha sonra bu endeks oranı Mart ayında yüzde 15'e yükselirken, koronavirüs salgını sebebiyle en çok etkisini hissettirdiği dönem olan Nisan ayında yükselmeye devam etti. Nisan ayında nominal artış oranı yüzde 16,7'ya çıktı. Reel artış ise geçen yıl yine aynı ayına nazaran yüzde 5,2 olarak açıklandı. 2020 yılının Mayıs ayı içerisinde ise bir önceki yıla nazaran yine aynı aya göre nominal bazda yüzde 23,1 artış yaşanırken, reel bazda ise yüzde 10,6 oranında artış meydana geldi.

En Büyük Artış İzmir'de Oluştu

Ülkemizin en büyük üç ilinin konut fiyat endekslerinde yaşanan gelişmeler değerlendirildiğinde, 2020 yılının Mayıs ayı içerisinde bir önceki aya nazaran İstanbul’da yüzde 3,8 olurken, Ankara’da bu oran yüzde 7,0 gerçekleşti. İzmir'de ise bu oran yüzde 7,1 civarlarında arttı. Endeks oranları bir önceki yıldaki aynı ayına nazaran, İstanbul’da yüzde 16,9 olurken, Ankara’daki oran yüzde 24.0 oldu. Son olarak İzmir’de ise yüzde 24,8 gibi bir artış yaşandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.