Korona vürüs sürecicinde ekonomide en az etkilenen ülkeler belli oldu, Türkiye kaçıncı sırada?

Korona vürüs sürecicinde ekonomide en az etkilenen ülkeler belli oldu, Türkiye kaçıncı sırada?

Korona virüs salgın hastalığı nedeniyle tüm dünya ülkelerin ekonomisi adeta deprem etkisini yaşadı. Bloomberg’in yayınladığı pandemide en az daralmayı kaydeden ülkeler listeside ilk üçe giren Türkiye’nin başarısı kanıtlandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın ölümcül korona virüs hastalığı tüm yaşam şeklimizi etkilerken, özelliklede ekonomik anlamda büyük bir daralmaya sebep oldu. Dünya ülkeleri bu salgınla mücadele edereken ülkelerinin bu süreci en az zararla atlatmak için yoğun bir mücadele içindeler.

Dünya ülkelerinin tamamına yakın ekonomilerinin bozuldu küresel krizin eşiğnde yoğun eknomik daralma ile karşı karşıya.

Pandeminin etkisini giderek arttırdığı 2020 yılının ikinci çeyreğinde, ekonomik faaliyetleri durma noktasına gelen onlarca ülke, ithalat ve ihracatta küçülme, üretimi askıya alma gibi birçok alanda gerileme kaydetti.

TÜRKİYE BU SÜREÇTE BAŞARILI BİR SINAV VERDİ

Küresel ticaretteki kötü tabloya rağmen, alınan tedbirlerle faaliyetlerini pandemiyle uyum sürecinde canlı tutan ve ihracat faaliyetlerini artırarak sürdüren Türkiye’nin başarısı, Bloomberg tarafından kaleme alındı.

Bloomberg, pandemi sürecinde ekonomisi en az zarar gören ülkelerin yer aldığı araştırma sonucu bir liste yayınldı.

2-001.jpg

Yayınlanan araştırma listesine göre tüm dünya ekonomileri yer alırken, ülkelerin üretim, ithalat-ihracat aktiviteleri ve kaydedilen zarar oranı temel olarak baz alındı.


BLOOMBERG BAŞARIYI TESCİLLEDİ

2020 Yılın ikinci çeyreği itibarıyla yalnızca yüzde 4 oranında daralma kaydeden Türkiye, ABD’nin yüzde 5, İngiltere’nin yüzde 9.9, İspanya’nın yüzde 12’lik oranlarının yer aldığı listede ekonomik başarısıyla üst sıralarda yer aldı.

TÜRKİYENİN EKONOMİDE BAŞARISI

Bloomberg tarafından son yayınlanan verilerde başarısı tescillenen Türkiye, ekonomik ivmeyi olumlu yönde artırmak için verdiği emekleri küresel çapta da kanıtlamış olarak, ekonomik çevrelere güven vermiş oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.